ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan: Ülkenin kötü durumda olmasından hem iktidar hem de muhalefet sorumlu

14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalacağını öngördüklerini belirten Sinan Oğan, “İkinci tur için iddialı olduğumuzu söyleyeyim. Varsayalım biz olmadık, o günkü kadrolara, millilik durumuna, yetkinlik durumuna bakacağız. Terörle iltisak ve terörden medet durumuna bakacağız. Tabii ki ortak akılla karar vereceğiz.” dedi.

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan: Ülkenin kötü durumda olmasından hem iktidar hem de muhalefet sorumlu
Yayınlama: 28.03.2023 15:37
A+
A-

Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, düzenlediği basın toplantısında, gerekli 100 bin imzaya ulaşarak resmen cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklayarak kendisine imza atarak destek verenlere de destek verdi.

Ülkenin 20 yılda, AKP iktidarı döneminde yıpratıldığını dile getiren Sinan Oğan, ülkenin kötü durumda olmasından hem iktidarı hem de muhalefeti sorumlu tuttu.

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı dışında bir seçenek olmak amacıyla ATA ittifakını kurduklarını söyleyen Oğan, “Bu süreç içerisinde temiz bir dil kullanacağız. Bizim derdimiz kişilerle olmayacak. Türkiye kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı dilden yoruldu. Türkiye adalete hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyor. Türkiye, seviyeli siyasete hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyor.” ifadelerini kullandı

Önümüzdeki süreçte Türkiye’yi karış karış gezerek projelerini anlatacaklarını belirten Oğan, açıklamasında “Demokrasi hiç olmadığı kadar Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bir kavram haline geldi. Herkes ‘Biz demokrasiyi getireceğiz.’ diyor. Demokrasiyi nasıl getireceksiniz? Kendi evine demokrasiyi getiremeyen, kendi evini süpüremeyip dışarıyı tertemiz yapacağız vaadinde bulunanlar ne kadar samimidir? Biz demokrasiyi Türkiye’nin bütün kurum ve kuruluşlarına yerleştireceğiz.” dedi

Türk milletinin önünde seçenek olduklarını söyleyen Oğan, “Köhne siyaset anlayışını, kısır siyaset tartışmalarını, kısır çekişmeleri bir tarafa bırakacağız.” dedi.

ATA İttifakı adayı Sinan Oğan, toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Cumhurbaşkanı seçiminde ikinci tura kalmamanız durumunda kimi destekleyeceksiniz?” sorusuna Oğan, şu karşılığı verdi:

“Şimdiden önümüze olmayan kamuoyu araştırmalarını koymayın lütfen. Biz sahadayız ve görüyoruz ki sahanın en iddiaları adaylarından biri biziz. Seçim ikinci tura kalacak, biz bunu öngörüyoruz. Bu dörtlü yarışın birinci turda bitme ihtimali çok yüksek değil.

Seçimin ikinci turu için iddialı olduğumuzu söyleyeyim. Varsayalım biz olmadık, o zaman ne yapacağız, o günkü kadrolara bakacağız, millilik durumuna, yetkinlik durumuna bakacağız. Terörle iltisak ve terörden medet durumuna bakacağız. Tabii ki ortak akılla karar vereceğiz.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi