Sri Lanka’dan sonra Arjantin’de de halk sokaklara döküldü

Yüksek enflasyon, artan yoksulluk ve borç yükü nedeniyle protestocuların cumhurbaşkanlığı sarayına doğru yürüyüşe geçtiği Arjantin’de Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez “birlik” çağrısı yaptı.

Sri Lanka’dan sonra Arjantin’de de halk sokaklara döküldü
Yayınlama: 11.07.2022 01:23
A+
A-

Bir süredir başkent Buenos Aires’in sokaklarda ve bulvarlarda kamp kurarak hükümetin politikalarını ve yaşanan sosyo-ekonomik zorlukları protesto eden halk bağımsızlık günü kutlamalarında protesto yürüyüşü düzenledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINA YÜRÜDÜLER

Büyük Meydan’da toplanan protestocular genel grev çağrısında bulundu. Daha sonra cumhurbaşkanlığı sarayına doğru yürüyüşe geçen protestocular binanın önünde de tencere çalarak ve ulusal marş okuyarak eylem düzenledi.

“DÖVİZ İSTİKRARINA DOĞRU GİDEN YOLDA YÜRÜMELİYİZ”

Arjantin’in bağımsızlık günü dolayısıyla bir konuşma yapan Fernandez, döviz rezervlerinin düşük olduğu ve küresel enflasyonun yükseldiği bu dönemde ülkenin ekonomik sorumluluğa ihtiyaç duyduğunu belirtti ve “Mali denge ve döviz istikrarına doğru giden yolda yürümeliyiz” dedi.

ZAYIF DÖVİZ REZERVİYLE MÜCADELE İÇİNDE

Dünyanın en büyük mısır ve soya üreticilerinden olan Güney Amerika ülkesi yıllık yüzde 60’ı aşan enflasyon, para birimi üzerindeki büyük baskılar ve zayıf döviz rezervinin akaryakıt ithalat maliyetindeki artış karşısında tükenmesiyle mücadele içinde.

On yıllardır ekonomik kriz dalgalarıyla boğuşan ülke bu yılın başında Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 2018’de başarısızlığa uğrayan ekonomik programın yerine 44 milyar dolarlık yeni bir borç yapılandırma anlaşması imzaladı. Ülkede birçok kişi sıkı ekonomik politikalardan IMF’yi sorumlu tutuyor.

IMF SORUMLU TUTULUYOR

Başkent dolduran protestocular cumartesi günü ellerinde “IMF’den ayrıl” ve “Dışarı. Fon. Dışarı!” yazan dövizlerle yürüdü. Eylemciler hükümetten borç ödemesinin yapılmaması çağrısında bulunuyor.

“IMF İLE BAĞLANTISI KESİLMELİ”

Yürüyüşe katılan sosyalist milletvekili Juan carlos Giorgano ülkesinde devasa bir kriz olduğunu belirterek “Arjantin IMF’nin yarı sömürgeci prangalarında. Bugün, Arjantin’in ikinci bağımsızlığı için buradayız. Arjantin IMF ile bağlarını kesmeli, IMF, 21inci yüzyılın İspanya İmparatorluğu” diye konuştu.

Sri Lanka’dan sonra bir ülke daha karıştı! Halk sokaklara döküldü

HÜKÜMETİ KARMAŞAYA SÜRÜKLEDİ

Fernandez’in hükümeti geçen ay iki ılımlı üyesini yitirdi. IMF ile müzakereleri yürüten Ekonomi Bakanı Martin Guzman’ın geçen hafta aniden istifa etmesi Fernandez hükümetini karmaşaya sürükledi. Guzman’n yerinde ekonomist Silvina Batakis atandı. Guzman’a göre sol kanada daha yakın olduğu belirtilen Batakis cuma günü IMF ile görüşerek ülkedeki popülist politika değişikliği endişelerine rağmen ekonomik istikrar sözü verdi.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.