Tarikatların ve cemaatlerin kapatılmasının 98. yıldönümünde CHP’den ses çıkmadı…Ertürk’ten tepki gecikmedi

Tarikatların ve cemaatlerin kapatılmasının 98. yıldönümünde CHP’den ses çıkmadı…Ertürk’ten tepki gecikmedi
Yayınlama: 01.12.2023 22:30
A+
A-

2 Eylül 1925 tarihli kararname ile tekke ve zaviyelerin kapatılması kararı alındı. Ceza yaptırımı içeren yasanın çıkması, Refik Bey ve arkadaşlarının hazırladığı 677 sayılı yasa önerisinin 30 Kasım 1925 günü mecliste tartışılması sonucu yürürlüğe girdi.

Tekke ve zaviyelerin kapatılmasının 98.yıl dönümünde CHP’den konuyla ilgili her hangi açıklamanın yapılmadığı görüldü.

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk CHP’den konuyla ilgili hiç bir açıklamama yapılmamasına  sert tepki gösterdi.

Türker Ertürk X hesabından “Dün Ekrem İmamoğlu, Özgür Özel ve CHP örgütü niçin sessizdi?” başlığı ile yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dün (30 Kasım 2023) Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan Aydınlanma Devrimleri’nin olmazsa olmaz hamlelerinden olan Osmanlı’yı çağın gerisinde bırakan ve batıran tarikatlarin ve cemaatlerin kapatılmasının 98. yıldönümüydü.

Ne yazık ki Atatürk’ün kurduğu ve Aydınlanma Devrimlerini gerçekleştirdiği CHP bu önemli günü hatırlamadı, hatırlamak istemedi ve sessizliğe gömüldü. Gün boyunca hem Ekrem Bey hem de Özgür Bey açıklama ve sosyal medya hesaplarından bu konuda bir paylaşım yapmadı. Tüm CHP örgütü de sessizliğini korudu. Belli ki bu konuda talimat verilmiş.

Sanırım bunun nedeni yerel seçimlerde genel olarak AKP’ye oy veren mütedeyyin kesimin oylarını almak. Bu çok yanlış bir değerlendirme. Çünkü tarikat ve cemaatlerle bağlantısı olmayan mütedeyyin kitleler de tarikat ve cemaatlerin İslam’a büyük zarar verdiğini yaşayarak gördüler ve biliyorlar.

30 Kasım’da sessiz kalarak Gülen cemaati hariç hiçbir tarikat ve cemaatin desteğini ve oylarını alamazssın ama “çantada keklik” gördüğünüz ve “tıpış tıpış oy verecekler” diye düşündüğünüz CHP’ye oy vermiş ve/veya verme potansiyeli olanları CHP’den uzaklaştırırsınız.

Eğer bu rotada gidilirse yerel seçimler kaybedilir bilesiniz. Testi kırılmadan uyarmak isterim.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi