Türker Ertürk :Halk iradesini ve seçimleri sabote etmeye yönelik iki tür kışkırtma yapılabilir

Türker Ertürk :Halk iradesini ve seçimleri sabote etmeye yönelik iki tür kışkırtma yapılabilir
Yayınlama: 10.05.2023 19:18
A+
A-

14 Mayıs 2023 pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimine sayılı günler kala siyasi ortam gitgide gerilmeye devam ediyor.Erzurum’da İmamoğlu’na yapılan taşlı saldırı sonrası dünde Sakarya’da Kılıçdaroğlu’nun içinde bulunduğu seçim otobüsüne taşlı saldırıda bulunuldu.

(E) Amiral ve yazar Türker Ertürk seçime doğru giderken yapılan provokasyonlarla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Ertürk sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Halk iradesini ve seçimleri sabote etmeye yönelik iki tür kışkırtma (Provokasyon) yapılabilir”, derken ,böyle bir durumda yapılması gerekenleri de tek tek açıkladı.

Türker Ertürk açıklamasında şunları söyledi:

SEÇİMLERE YÖNELİK KIŞKIRTMALAR VE YAPILMASI GEREKENLER

Halk iradesini ve seçimleri sabote etmeye yönelik iki tür kışkırtma (Provokasyon) yapılabilir.

Birincisi; halen içinde bulunduğumuz ve 14 Mayıs’a kadar devam edecek süre içinde. Erzurum bu kapsamda yapılmıştır ve başkaları da olabilir.

Bunun amaçları;

1.Kitlesel çatışmayı tetiklemek,

2.Kaos ve korku iklimi ile muhalif seçmenin bir bölümünü korkutarak sandıktan uzaklaştırmak

3.Seçim günü yapılabilecek kışkırtmanın (Provokasyonun) alt yapısını ve iklimini oluşturmaktır.

Yapılması gerekenler; Muhalefet itidalli davranarak, sakin ve sabırlı olarak, seçmeni motive ederek, iktidarın yaptıklarını ve her gün yayınlanan kasetlerini deşifre ederek birinci seçenek boşa çıkarılır.

İkincisi ise; 14 Mayıs’ta ve özellikle oy dökümü ve sayımı sırasında yapılabileceğini değerlendiriyorum. Seçim akşamı oy sayımı sırasında iktidarın kaybedeceğinin ilk emareleri görüldükten sonra PKK lehine sokağa dökülme, gösteri yapma, bazı seçim merkezlerine ve kamu binalarına kışkırtma amaçlı saldırı olabilir. Halkın demokratik iradesini geçersiz kılmak ve ”seçim güvenliği kalmamıştır” diyerek seçim sürecini sonlandırmak ve iktidarın demokratik olarak el değiştirmesini durdurmak için. Yapılması gerekenler;

1.Her ne provokasyon yapılırsa yapılsın muhalif kesim seçim akşamı ve gecesi asla sokağa çıkmamalıdır.

2.HDP/Yeşil Sol Parti, Sol ve Sosyalist Partiler şimdiden açıklamalar yapmalı seçmenlerini provokasyon konusunda uyarmalıdır ve sokağa çıkmamalıdır.

3. Kışkırtıcıların halkı kandırmak milli değerlerini harekete geçirmek için bölücü örgüt kisvesi altında girerek eylem yapabileceği en üst seviyeden anlatılmalıdır.

4.Seçim günü internet ve cep telefonu erişiminin kesilmesine karşı 81 ili ve seçilmiş büyük ilçeleri kapsayacak şekilde uydu telefonlar kiralama yoluyla tedarik edilmelidir.

5. Kemal Kılıçdaroğlu seçim gününden önce tüm Mülki İdare Amirlerini, polisleri, askerleri ve yargı mensuplarını iktidarların geçici olduğunu, sadakatin Cumhuriyet’e, Anayasamıza, demokrasiye ve halk iradesine olması gerektiği ve Türk Ceza Kanunu Madde 24 gereğince konusu suç teşkil eden emrin hiçbir surette yerine getirilemeyeceği en yüksek perdeden anlatılmalı ve anımsatılmalıdır.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi