Türkiye’nin ilk uzay yolculuğuna saatler kala Türker Ertürk’ten dikkat çeken açıklama

Türkiye’nin ilk uzay yolculuğuna saatler kala Türker Ertürk’ten dikkat çeken açıklama
Yayınlama: 18.01.2024 22:51
A+
A-

Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA) ilk insanlı uzay görevi, ABD’li şirketlerin organizasyonuyla bu gece başlıyor. Daha önce TSK’da Albay rütbesinde görev yapan Alper Gezeravcı, aldığı eğitimin ardından astronot olarak uzaya giden ilk Türk vatandaşı oldu. Türkiye Uzay Ajansı’nın bu ilk misyonu 13 deneyi kapsıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’na erişmeyi de içeren Ax-3 (Axiom Mission 3) isimli bu uzay görevi, ABD’li özel şirket Axiom Space tarafından, ABD Uzay Ajansı NASA ve özel şirket SPACE-X iş birliğiyle gerçekleştirilecek.

Türkiye Uzay Ajansı, ücretli olarak Axiom’un AX-3 görevinin müşterisi. Resmi olarak açıklanmasa da bu katılım için 55 milyon dolar ödendiği belirtiliyor.

“55 MİLYON DOLARINIZ VARSA UZAYA GİDEBİLİRSİNİZ”

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk , X hesabından “55 milyon dolarınız varsa siz de gidebilirsiniz” başlığıyla paylaşımda bulundu.

Ertürk açıklamasında şunları söyledi:

Axiom Space, merkezi Houston, Teksas‘ta bulunan bir Amerikan şirketidir. 2016 yılında kurulmuştur, uzay turizmi yapmaktadır ve uzay istasyonu inşa etmeyi amaçlamaktadır. Şirket 2022 yılında ilk ticari mürettebatlı uçuşunu gerçekleştirmiştir.

Axiom Space, 55 milyon dolar karşılığında, insanlara, şirketlere ve uzay ajanslarına insanlı uzay uçuşu hizmetleri sağlıyor. Yani parayı veren herkesi bilet karşılığında uzaya götürüyorlar. 55 milyon dolarınız varsa siz de gidebilirsiniz.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi