UEFA’nın ‘Merih Demiral’ ile ilgili verdiği karara bir tepkide Türker Ertürk’ten geldi

UEFA’nın ‘Merih Demiral’ ile ilgili verdiği karara bir tepkide Türker Ertürk’ten geldi
Yayınlama: 06.07.2024 17:03
A+
A-

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), 2024 Avrupa Şampiyonası (EURO 2024) son 16 turunda kazanılan Avusturya maçında bozkurt işareti yapan A Milli Takım oyuncusu Merih Demiral’a 2 maç ceza verdi. Demiral’a verilen ceza, 3 maç men cezasından düşük olduğu için kararın Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) taşınamadığı öğrenildi.

 ‘CEZA TÜRK DÜŞMANLIĞININ AÇIK BİR DIŞA VURUMUDUR’

UEFA’NIN Merih Demiral’e verdiği cezaya bir tepkide (E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk’tengeldi

Ertürk X hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

UEFA’nın  Merih Demiral için verdiği karar haksızdır, ırkçıdır, siyasidir ve bilinç altında bulunan Türk düşmanlığının açık bir dışa vurumudur. Bu karar aynı zamanda Berlin’de bu akşam oynanacak olan Türkiye-Hollanda maçı için bilinçli bir provokasyon niteliğindedir.

Daha da kötüsü iktidarın bu karar karşısında sessizliği, tepkisizliği ve acizliğidir. Diğer taraftan UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı’nın bu siyasi kararın çıkmasına engel olamaması ve buna rağmen hala istifa etmiyor olması da skandaldır.

Ayrıca Bozkurt işareti veya sembolü Almanya’da kanunen yasak olan Hitler’in Nazl Selamı veya Gamalı Haç  gibi önceden konulmuş kanunî bir yasağın konusu veya objesi de değildir. Demiral’ın yaptığını eleştirebilirsiniz, sporculuğa yakışmadığını söyleyebilirsiniz ve hatta siyasi de bulabilirsiniz ama hareketi kimseye hakaret veya tehdit değildir, bununla kimseye maddi manevi bir zarar da vermemiştir.

Üzücü olan bu olayın Türkiye’nin özellikle bu iktidar zamanında ne kadar çok bölündüğünü, ayrıştığını ve kutuplaştığını göstermesi açısından ibretliktir.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.