Vahdettin’den nasıl kahraman çıkardınız? | Nurdan Savaş Yazdı

Vahdettin’den nasıl kahraman çıkardınız? | Nurdan Savaş Yazdı
Yayınlama: 30.10.2023 19:23
A+
A-

İngilizler ,Osmanlı

Başkenti İstanbul’u 55 Savaş Gemisi ve 4 Denizaltı ile işgal ettiler.

İstanbul’un bütün noktaları İngiliz kontrolüne, Osmanlı askerleri İngiliz komutasına girmişti.

İngiliz’in zırhlısına binen padişahtan ve bu teslimiyetten kahraman çıkaramazsınız…

Ülkenin başındaki ve Halife sıfatındaki padişah,Anadolu’ya halkının yanına gidip savaşmak yerine gitmek yerine karıları ve çocukları ile İstanbul’u işgal eden İngiliz’lerin yüksek Komiserliğinin Başkent İstanbul’u yönetmesini kabul edip neden İngiliz’in

Maleya zırhlısına binerek İngiltere’ye gider ?

Kendi ifadesiyle

” Peygamberin yaptığını yaparak Hicret etmişti.”

Bu, Osmanlı hanedanının hükmen sona erdiğinin resmidir.

Sultan Vahdettin İngiliz subaya payitahtın anahtarını teslim ederken! ülkede teslimiyeti kabul etmeyen “Vatan namustur” diyen milliyetçiler vardı,o anahtarı geri almaya and içen..

İşgalciler, geldikleri gibi gideceklerdi.

Namusunu İngilizlere veren Vahdettin..!

Neyi ile kahramanınız oldu?

İstanbul’u teslim etmesiyle mi?

Peki hal böyleyken Erdoğan’ın,Cumhuriyetimizin 100.yıl kutlamalarında Türk donanmasını Vahdettin köşkünden selamlaması ne anlama geliyor?

Neden ? Vahdettin köşkü?

Muhalif düşünceden sıyrılıp madalyonu çevirip başka bir pencereden bakınca iyi bir mesaj olabilirdi emperyalistlere…Belki!

Atatürk ve Laik Cumhuriyeti yok saymayıp 100.yıl kutlamalarını gereği gibi halkın insiyatifindense “Devlet/Millet ellele ilelebete” diyerek ve tüm dünyanın gözüne batırırcasına “buradayız ve hep burada olacağız” mesajı ile daha ihtişamlı ve görkemli yapılsaydı…

Her ne kadar konuşmalarda Atatürk ve Cumhuriyet anılsa da düşünsel zikrin su yüzüne çıkması önüne geçilememiş kadim rahatsızlıkları gözler önüne serilmiştir.

Tarihte hainliği tartışmasız gerçekliğinde “Kaderimi önce Allah’a, sonra İngiltere’ye bağladım” diyen bir zavallıdan kahraman çıkarmak zordur…

Çıkmaz!

Ülkenin kurucu ve kurtarıcısına ölüm fermanı imzalayan ve işgalci birlikleri kurtuluş olarak gören zavallıdan kahraman çıkmaz!

Atatürk Samsun’da ,

Vahdettin için,

“Saltanat ve hilafet makamında oturan Vahdettin soysuzlaşmış, şahsını ve bir de tahtını koruyabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta.”derken,

Nutuk’ta, Vahdettin’in 17 Kasım 1922’de İngiliz Malaya zırhlısıyla ülkeden kaçışını, “Gerçekten de her ne sebeple olursa olsun, Vahdettin gibi hürriyetini ve hayatını milleti içinde tehlikede görebilecek kadar adi bir yaratığın, bir dakika bile olsa, bir milletin başında olduğunu düşünmek ne hazindir!”

sözleriyle de lanetliyor…

Vahdettin onurunu,namusunu teslimiyetle ihanetini tescilleyen tarih,soysuzluğunu da teyid eden görüntüleri mevcutken baş tacı etmek ne anlama geliyor?

Elbette tarihimiz doğru ve yanlışları ile bilinmeli ve hem iyisinden hem de kötüsünden ders alınmalıdır.

Devleti,yönetme gücünü geçici süre ile kazanmış iktidarın yönetiminde olduğu süre içindeki ciddiyeti,

hainliği kanıtlanmış hainlerin sembolleri ile ve Cumhuriyetin 100.yılında Atatürk önderliğinde bu uğurda oluk oluk kan akıtmış ve tepeler dolusu kemik yığmış olan Atatürk başta olmak üzere, kurtuluş ve kuruluşun şehit ve gazilerine saygısızlık değil midir?

30 yılı aşkın süredir sanayide çeşitli sektörlerde yöneticilik yapan ve halen otomotiv sektöründe çalışmaya devam eden köşe yazarı ve araştırmacı gazeteci. 2012 Anadolu üniversitesi İşletme mezunu ve halen Tarih bölümü aktif 3.sınıf öğrencisi.