AKP’li belediye 9 kaçak villaya göz yumdu

İYİ Partili İBB Meclis Üyesi Akın Gürkan, Şile Ağlayankaya Plajı’nın sırtlarında doğal sit alanı sınırları içinde 9 adet kaçak villa inşa edildiğini belirterek duruma müdahale etmeyen AKP’li Şile Belediyesi’ne tepki gösterdi.

AKP’li belediye 9 kaçak villaya göz yumdu
Yayınlama: 15.06.2023 13:12
A+
A-

İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarında gündem dışı konuşma yapan İYİ Partili Meclis Üyesi Akın Gürkan, ilçe belediye meclisinde de geçtiğimiz hafta tartışılan Şile’deki kaçak villaları gündeme taşıdı.

Şile Balibey Mahallesi’nde şahıs mülkiyetindeki arazide 9 adet villanın ruhsatsız olarak yapıldığına dikkat çeken Gürkan “Şile Belediye Meclisi’nde İYİ Partili meclis üyeleri konuyla ilgili soru önergesi veriyor.

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı villalardan haberlerinin olduğunu, arsa sahibi şahsın kendi arsasına bu villaları yaptığını ve kendilerinin de bu kişiyle istişare içinde olduklarını söylüyor.

Binaların ruhsatsız olduğunu, ama Ankara’dan bakanlıktan ruhsat alınabileceğini, bu işin özel yetkiyle çözülecek bir konu olduğunu, kuruldan izin çıkmazsa yıkacaklarını belirtiyor. Doğal alanlarımız bu şekilde yok ediliyor” dedi.

“DEĞERİ 50 MİLYON TL”

Kaçak villaların doğal sit alanı sınırları içinde denize sıfır bir noktada bulunduğunu da vurgulayan Gürkan “Bölgede inşa edilen bu villaların tanesinin yaklaşık 50 milyon TL ve üzeri olduğu ifade edilmekte.

İlçe belediye başkanı meclis toplantısında, bu yere niçin müsaade ettiklerini şöyle savunuyor; ‘bu arsa sahibi çok hayırsever biri, burayı hayır için yapıyor, ihtiyaç sahibi aileleri burada konaklatacağız, garip gurebaya bir sığınma yeri yapacağız’ diyor. Yani arsa sahibi buraya kaçak gökçek hayır yapmak için, ihtiyaç sahibi aileleri burada konaklatmak için bir sığınma yeri yapıyor. Hiçbir gerekçe, kaçak inşaat yapımına, bir doğal sit alanın yok edilmesine seyirci kalınmasını haklı çıkaramaz. Belediye buna göz yumamaz” diye konuştu.

“KAÇAK YAPI YARIŞTIRMIYORUZ”

Oturumda bulunan Şile Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Kara, belediyenin Kadınlar Plajı yapmak için şahıs mülkiyetindeki araziyi kiraladığını ve burada daha önce yapılmış olan bungalovların kamu yararı çerçevesinde bakım ve onarımının yapıldığını anlattı. Kara “Belediyenin kaçak yapı yaptığı gibi bir gündem oluştu ama keşke orada İYİ Partili meclis üyelerinin yaptığı kaçak yapıları gündem yapsalardı” dedi.

Gürkan da “Bahsettiğim kaçak villalar başka, bungalovlar başka. Burada kaçak yapı yarıştırmıyoruz. O yaptıysa o da suçlu. Bu bir itiraf o zaman; ‘biz yaptık onlar da yaptı’ diyorsunuz.  Eğer öyle bir şey varsa ve yıkmıyorsanız görevinizi yerine getirmiyorsunuz demektir” karşılığını verdi.

İBB TUTANAK TUTTU

İBB İmar Müdürlüğü de bu ay içinde arazide inceleme yaparak parselde 9 adet villa, 1 adet sosyal tesis ve bir adet havuz tespit ederek tutanak tuttu.

Parselin doğal sit alanı, kısmen ticaret, kafe, büfe, kumsal ve plaj alanında kaldığı belirlenerek imar mevzuatı doğrultusunda Şile Belediye tarafından yasal işlem yapılarak İBB’ye bilgi verilmesi istendi.

(SÖZCÜ)

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.