Araç muayene ücretlerine zam tepkisi: Bu bir soygun

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, TÜVTÜRK’ün araç muayene ücretini 507 TL’den bin 130 TL’ye yükseltmesine tepki gösterdi.

Araç muayene ücretlerine zam tepkisi: Bu bir soygun
Yayınlama: 03.01.2023 12:55
A+
A-

Cem YILDIRIM/ANKARA

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen yeni yıl ile birlikte araç muayene ücretlerinin fahiş miktarlarda arttığını belirterek, “Muayene ücreti bin 130 TL oldu. 10 dakikalık bir işlem için alınan bu ücret resmen soygun” dedi. Bekir Başevirgen, TBMM’de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

YÜZDE YÜZ 122 ZAM

– 2007 yılında 552 milyon 150 bin dolara özelleştirilen araç muayene istasyonlarının TÜVTÜRK tekelinde olması sebebiyle oluşan eksik rekabet ortamından, vatandaşların olumsuz etkilenmektedir. TÜVTÜRK 2022 yılında 507 TL olan araç muayene ücretini 2023 yılı için yüzde 122 zam yaparak bin 130 TL’ye yükseltti.

BİR CIVATA BİLE SIKMADAN…

– Yeni yılda araçlarını muayene ettirecek vatandaşlar, bin 130 TL, otobüs, kamyon, çekici ve tanker için ise bin 528 TL ücret ödeyecek. Bir cıvata bile sıkmadan vatandaştan talep edilen bu ücret resmen soygundur.

4 TEKERİ KONTROL ETMENİN BEDELİ BU OLAMAZ

Başevirgen iktidarın asgari ücrete yüzde 54 zam yapmasına karşılık araç muayene ücretlerine yapılan bu zammın vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandığını da belirterek, “Dört tekeri kontrol etmenin, dört evrakı düzenlemenin bedeli bu olamaz. Ne asgari ücret zammı, ne dolardaki yükseliş ne de TÜİK’in açıkladığı enflasyon artışı yüzde 122’yi bulmadı. Vatandaş göz göre göre soyuluyor” dedi.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi