Bartu Soral’dan iktidara da muhalefete de sert tepki

Bartu Soral’dan iktidara da muhalefete de sert tepki
Yayınlama: 03.01.2023 21:59
Düzenleme: 04.01.2023 01:47
A+
A-

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ilan ettiği enflasyon verileriyle birlikte memur ve memur emeklilerine verilecek enflasyon farkıyla emekli aylıklarına yapılacak zam oranları kesinleşti.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, aralık ayında enflasyon aylık yüzde 1,18, yıllık yüzde 64,2 oldu. Altı aylık enflasyon ise yüzde 15,39 oldu.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan  “Memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum” açıklamasını yaptı.

‘BARTU SORAL:İNSANLARLA ALAY ETMEKTİR,AYIPTIR!’

Açıklanan %25 zamma Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Eski Müdürü, Kalkınma Ekonomisti yazar Bartu Soral‘dan sert tepki geldi.

Bartu Soral sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda hem iktidarı hem de muhalefeti sert bir şekilde eleştirdi.

Soral paylaşımlarında şunları söyledi:

“Memurun/emeklinin alım gücünün zaten yerlerde süründüğü bir noktada, hem de bu ortamda memur ve memur emeklisine yüzde 25 zam ilan etmek insanlarla alay etmektir. Ayıptır! Size bir lokma bir hırka yeter demektir. Muhalefet yerlerde sürünmese sandık bu işi bitirir derdim.”

“Geçen yıl zam yağmuruyla geçti. Kira, beslenme, ulaşım başta. Memur ve memur emeklisi zaten dar gelirliydi, bu zamlarla tükendi. Yeniden değerleme oranı %123, asgari ücret %55 artarken memura ve emekliye %25 zam vermek toplum vicdanıyla alay etmektir. Kavga çıkartmaktır.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.