Bir yanda kuyruk, bir yanda boş tencere! İşte emekliliğin sonu…

Erdoğan’ın dün açıkladığı EYT düzenlemesi sonrası bugün SGK önlerinde emekli olabilmek için uzun kuyruklar oluşurken Ankara’da dikkat çeken bir eylem gerçekleşti.

Bir yanda kuyruk, bir yanda boş tencere! İşte emekliliğin sonu…
Yayınlama: 29.12.2022 19:19
Düzenleme: 29.12.2022 19:20
A+
A-

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı EYT düzenlemesi sonrası 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuştu.

Kararın ardından bu hakkı kazanan vatandaşlar SGK önlerine akın ederek uzun kuyruklar oluşturdu.

Yeni emekli olacak kişileri şimdi de düşük maaş telaşı sararken Ankara’da dikkat çeken bir eylem gerçekleşti.

DÜŞÜK MAAŞ EYLEMİ

2021 Tüm Emekliler Sendikası üyesi emekliler, Ulus Heykeli önünde toplanarak maaş tepkilerini dile getirdi.

“Sefalete mahkum olmayacağız”, “Sefalete teslim olmayacağız” sloganı atan emekliler, AKP iktidarının kendilerine yönelik politikalarını, tencerede taş kaynatıp faturalarını yakarak protesto etti.

“FATURALARDA BU AY 500 TL AÇIK VERDİM”

Protestoya katılan bir kadın, “Aş değil, dert kaynadı. Bir söyleyip bin ah işitme benden. Bir maaş, iki maaş ile iki çocuk okutmak kolay mı? Faturalarda geçen ay 165 lira açık verdim, bu ay 500 lira açık verdim. Ne ile geçineceğim? Ne ile o aşı kaynatacağım ben” diye konuştu.

“BU BÜTÇE BORÇ BÜTÇESİDİR, ZAM BÜTÇESİDİR”

2021 Tüm Emekliler Sendikası tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

*2023 merkezi hükümet bütçesi Meclis’te kabul edildi. Bu bütçede, iktidar tarafından açlığa ve sefalet mahkum edilen 14 milyon emeklinin ekonomik ve sosyal durumunu düzeltecek bir çözüm ve bir tedbir yok.

*Milyonlarca emeklinin, çalışanın yaşamına yönelik bir çalışma yok. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylünün sorununa yönelik çözüm yok. Milyonlarca gence umut yok. Bu bütçe, borç bütçesidir, zam bütçesidir.

*Cezalarla ekonomik açıkların kapanmasına yönelik bir bütçedir. İktidarın, seçimde harcamak için düzenlemiş olduğu bir bütçedir.

*Memleketin kaynaklarını, halkımızın vergilerini uluslararası işbirlikçi sermaye çetelerine sunulan bir rant bütçesidir.

“MİLYONLARCA EMEKLİ BANKA KUYRUKLARINDA YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR”

*Açlık sınırının 8 bin TL, yoksulluk sınırının 27 bin TL’yi aştığı bir dönemde milyonlarca emekli ve asgari ücretliyi yine açlığa ve yoksulluğa mahkum etme bütçesidir.

*Seçim dönemi diye verilen 8 bin 500 TL’lik asgari ücret bile iki ay içerisinde enflasyon ve döviz yükselişi ile eriyip gidecektir.

*Emekliler, toplu sözleşme yapılmadan, statü yasası kazanılmadan, yüzdelik zamlarla açlık sınırından kurtarılamayacaktır.

*Açlık sınırının altındaki maaşlarla sefalet ve yoksulluğa mahkum edilen milyonlarca emekli, banka kuyruklarında yaşam mücadelesi veriyor.

“UYGULANAN YENİ POLİTİKALAR GİTTİKÇE YOKSULLAŞTIRIYOR”

*Gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları sürekli artıyor. Emekli maaşı kiraya bile yetmiyor. Ev kiralarımız, elektrik ve doğal gaz faturalarını ödeyemez hale geldik.

*Ülkemizde uygulanan yeni politikalar, başta biz emekliler olmak üzere tüm emekçileri, küçük esnafı ve hatta çiftçileri gittikçe yoksullaştırıyor. Biz emeklilerin talepleri, bir; en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması.

*İki, emeklilere ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında olmak üzere yılda dört ikramiye verilmeli. İkramiyeler, dul ve yetim maaşlarına, aldıkları maaş oranı kadar değil tam ödenmeli.

*Üç; temel gıda maddeleri ile elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarına yapılan yüksek oranlı zamlar nedeni ile düşük satın alma gücümüz ile meydana gelen kaybın telafisi için zam yapılmalı.

*Anayasa’daki ilgili kısım, uluslararası tüm metinlerde geçtiği gibi, ‘Herkes sendika kurabilir’ şeklinde düzenlenmeli. Emekli maaşlarının, iktidar tarafından tek taraflı belirlenmesi yerine, TBMM’de emeklilerin sendika statüsü yasası çıkarılmasının ardından toplu sözleşme masasında belirlenmesi sağlanmalı.

*Beş; EYT yasası bir an önce çıkarılmalı, yasanın gereği doğru işletilmeli, emeklilerin hakları gasp edilememeli, EYT’lilerin yaşadığı ağır mağduriyet giderilmeli ve aylık bağlanma oranı eski sisteme döndürülmeli.

*Altı; intibak yasası derhal çıkartılarak eski ve yeni emekliler arasındaki maaş eksiklikleri giderilmeli. Yedi; emekli maaşlarında yapılan muayene, ilaç ve tüm kesintilere son verilmeli.

*Sekiz; temel gıda maddeleri ile elektrik, su ve doğal gaz faturaları üzerinden alınan KDV kaldırılmalı. Dokuz; emekliler ve yaşlılar için devlete ait huzurevi sayısı artırılmalı, evde bakım hizmetlerini kolaylaştırmak için çalışma yapılmalıdır.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.