Bugün Cuma ,Hem de Ramazan ayının 4. ve son Cuması

Bugün Cuma ,Hem de  Ramazan ayının  4. ve son Cuması
Yayınlama: 29.04.2022 18:55
A+
A-

Cuma günü Müslümanlar için kutsal olduğu kadar Yahudiler içinde özeldir ve Cuma akşamı ki Cumartesi günü Cuma akşam ile başlar ve On emirde emredildiği üzere  dinlenme günüdür.

Cumartesi günü dinlenme esasları gereğince iş yapmak yasaktır. Elektrik yakmam araba kullanmak ve yemek ısıtmak ta  yasaklar arasındadır.  Yahudi aklı bu yasakları nasıl aşacağına da çözümler bulmuş olsa da  mesele halen tartışma safhasındadır.

10 Emir’e göre  Çalışmayacak çalıştırmayacaksın hatta  Cumartesi günü  aileni ve de hayvanlarını  da çalıştırmayacaksın demektedir.

Bazı aklı evvel din kardeşlerim  Şabat Gayri yahudisi deyimi üreterek  Yahudi olmayan komşulara  elektriği yaktırmayı uygun görseler de bu mubah değildir. Tabii bana göre..

Elektrikli termostatlı plata ismi ile bir ısıtıcı üretilmiş ve bunun çalıştırma düğmesi de  Cumartesi girmeden önce saat ayarlı bir termostat ile  çalıştırılmakta ve Cumartesi günü kendi kendine ısıtma görevini ifa ederek Çalışmama kuralını adeta delmektedir. Uyar mı valla ben din bilgini değilim ama bana komik bile geliyor.

Bir başka numara da ŞABAT asansörü. Şabat bildiğiniz üzere  Cumartesi demek ve Cumartesi gününe mahsus asansör düğmelere basman her katta durarak iş yapmadan ineceğiniz katta durduğunda inebilmenizi temin ediyor.  Olur mu olur işte.

Daha bir çok yasak ve kaçış yolu olsa da  esas olan dinlenme kuralının işlemesidir. Her ne kadar yasak ve kural varsa bir o kadar da kaçamak yol olacaktır insan oğlu üretkenliği ile.

Ha henüz ŞABAT Otobüsü ve Şabat Otomobili icat edilemedi. Yakında o da olur inşallah.

Aslında  izah etmek istediğim bir başka mesele Facebook sayesinde  özellikle İsrail’de yaşayan Türklerin oluşturduğu Yiyecek içecek sektörüdür.

Bu Pandemi dönemi evden çalışan ve bir çok leziz yemekleri üreten ve satan kıymetli el emeği üst düzeyde kardeşlerimizi izlemek mümkün. Bazıları ev imalatı ile kalmayıp  bu faaliyetlerini işyeri  açarak kurumsallaştırdılar.

Bazı örnekler vermek gerekirse.

1-Sari’s place Yani Sari’nin yeri

Türk Mutfağı sloganı ile bu mekanda bir çok Türk yemeğinin yanısıra Türkiye’den ithal edilmiş gıda maddelerini de bıulabilirsiniz.

2-DİLEK BAĞCI

Türk mutfağının hamuş işlerini özellikle SU BÖREĞİNİ  İsrail toplumuna tanıtan kişidir Dilek Hanım. Eline sağlık  yanında ikram ettiği ayran da  en az Susurluk ayranın kadar leziz.

3-İSTANBUL LAHMACUN

Leon Levent ve İzak Manoah dostlarımın ortaklığında kurulan bu işletme oldukça leziz temiz üstelik KOSHER belgesine sahip Lahmacun pide  ve baklava çeşitleri sunmaktadırlar. Müşteri sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Allah hepsine hayırlı işler versin.

 

4-MUTFAK

Kaya Usta ve ailesinin işlettiği  bu mekan bence  İsrail’deki en lezzetli döner  ve İskender kebap yenebilecek yeridir.

İsrail’de daha çok Türk yemeği yapan evlere servis veren kardeşlerimiz var ama hepsini bu satırlara sığdırmak mümkün değil. Sizlere sadece tadımlık bir kaç mekanı kısaca takdim etmek istedim.

Bu ara İsraillileri  iki ülke arasındaki soğukluk sıcaklık veya siyasi çekişmelerin zerre kadar ilgilendirmediğini söylemek çok doğru olmazsa da  nüfusun büyük bir oranı bu çekişmeler ile ilgili olmadığı gibi  Türkiye sevgisi ve muhabbeti  bu çekişmeler nedeni ile etkilenmemektedir.

Tel-Aviv Ben Guriyon Havaalanı bu bayram arifesinde  patlayacak derecede  yoğun bir trafik ile doluydu ve Hamursuz  bayramı  başı hatta çıkışı iğle  uçaklarda yer bulunamaz durumlar yaşanmaktadır. Her hafta Türkiye’ye Yüzküsur  uçak seferi yapılmaktadır.Antalya ve İstanbul en gözde  varış noktaları.

Facebook Fenomeni olan bir İsrailli Bayanın  ki kendisi California’da ikamet etmektedir. İki gün önce yayınladığı bir video ile İstanbul gezisini yayınladı ve en büyük eğlencesini de  Taksin NOMADS gece clubünden yaptığı canlı yayınla duyurdu.

Bayan ın facebook sayfası  SİVAN DELUXE.

Kısaca Türkiye İsrailliler için en makul gezi yeri olmaya devam ediyor.

İsrailli Türk Gazeteci