CHP Sözcüsü Faik Öztrak TBMM’ye sunulan ek bütçe hakkında değerlendirmelerde bulundu

21.06.2022 13:58
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
CHP Sözcüsü Faik Öztrak TBMM’ye sunulan ek bütçe hakkında değerlendirmelerde bulundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, TBMM’ye sunulan ek bütçe hakkında bugün sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulundu.

CHP Sözcüsü Öztrak, TBMM’ye getirilen ek bütçede bu yıl faiz ödemeleri için ayrılan 240 milyar liranın üzerine 89 milyar lira daha eklenerek rekor kırıldığını, “Tek kuruş maliyeti olmayacak” denen Kur Korumalı Mevduat için de 40 milyar lira ödenek konduğunu belirterek, “Getirilen ek bütçe, Türkiye ekonomisinin yönetilmediğini, savrulduğunu açıkça göstermiştir. AK Parti ve Cumhur İttifakı artık bütçe bile yapamaz hale gelmiştir. Yapılması gereken bellidir. Milletin hakemliğine başvurmak. Emanetin ehline teslimini sağlamak” ifadelerini kulandı.

“Mızrak çuvala sığmıyor. 2022 bütçesinin ömrü 6 ay bile sürmedi” diyen Öztrak, “Faiz sebep, enflasyon netice” diyerek döviz kurunu ve enflasyonu arşa çıkaranlar, şimdi çıkmış hiç sıkılmadan “enflasyon sebep, tutmayan bütçe netice” diyor. Enflasyon canavarını bilerek, isteyerek uyandırıp, Türkiye’yi enflasyon liginde şampiyonlar ligine sokanlar, Ek Bütçe Kanunu’na bahane yazarken, bari sebebi oldukları bu yıkım için milletten bir özür dileseydi” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Sözcüsü Öztrak, ek bütçeye dair değerlendirmelerini şu şekilde sürdürdü:

“Faize 89 milyar lira daha ek ödenek”

Milletimizi perişan etme pahasına, yandaşların, beslemelerin, oligarkların arşa çıkmış borçlarını enflasyon canavarına yedirerek eritmeye çalışanlar, şimdi ilave harcama yapabilmek için TBMM’nin kapısını çalıp, yetki istiyor. Bütçe bir hükümetin ekonomik tercihlerini gösterir. Bunların tercihi millet değil; yandaş ve faiz lobileri. Ek bütçede faiz lobilerinin daha da ihya edilmesi unutulmamış.  Bu yıl faiz ödemesi için alınan 240,4 milyar lira ödeneğe; 89,4 milyar lira ilave ediliyor. Bu bir rekor!

Hazine ve Maliye Bakanında hiç sıkılma yok. Bakan, “KKM ’nin Hazineye tek kuruş maliyeti olmayacak” diyordu. Ama bütçe kanununda olmayan ödenek tertibinden, KKM için şu ana kadar 21 milyar TL ödeme yaptılar. Şimdi de KKM için ek bütçeye 40 milyar TL ödenek koymuşlar. Bu haliyle yılın geri kalanında KKM için sınırlı bir ödenek kalıyor. Döviz kuru alıp başını giderken bunun tutması çok zor.

“Sandığı getirin”

Döviz kurunu bu saçma sapan politikalarla nasıl tutacaksınız? Anlaşılan ya faizleri artıracaksınız. Ya da erken seçim kararı alacaksınız. Getirilen ek bütçe, Türkiye ekonomisinin yönetilmediğini, savrulduğunu açıkça göstermiştir. AK Parti ve Cumhur İttifakı artık bütçe bile yapamaz hale gelmiştir. Yapılması gereken bellidir. Milletin hakemliğine başvurmak. Emanetin ehline teslimini sağlamak.

Kaynak:Independent Türkçe

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.