DEM Partiden Mansur Yavaş’a ret “Destek vermeyeceğiz”

Yerel seçim çalışmalarını sürdüren DEM Parti, yarın CHP’yi ziyaret edecek. Yerel seçimin de gündeme gelmesi beklenen görüşmede, “bazı kentlere ilişkin somut değerlendirmelerin sunulacağına” işaret ediliyor. İstanbul ve İzmir başta olmak üzere bazı il ve ilçeler, CHP ile işbirliğine açıkken, parti kaynakları Ankara, Antalya ve Bolu’ya işaret ederek, “Her koşulda destek verilmeyecek adaylar var” diyerek bu kentlerde CHP ile işbirliğine kapıyı kapattı. Mersin için de “CHP adayına olumlu bakıyoruz” değerlendirmesi yapılıyor.

DEM Partiden Mansur Yavaş’a ret “Destek vermeyeceğiz”
Yayınlama: 10.01.2024 19:32
A+
A-

cumhuriyet.com.tr’den Sefa Uyar’ın haberine göre DEM Parti’de, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere yönelik çalışmalar sürüyor. Bu çerçevede parti, özellikle güçlü olduğu illerde önseçim yapacak.

‘DESTEK VERMEYECEĞİZ’

Diğer yandan, Özel ziyaretinin ardından işbirliği görüşmelerinin yapılmayacağı belirtilen seçim bölgelerine ilişkin aday açıklama süreci başlayacak. Bu kentlere Ankara, Antalya ve Bolu örnek gösteriliyor. Ankara’da Mansur Yavaş, Antalya’da Muhittin Böcek ve Bolu’da Tanju Özcan’a işaret eden parti kaynakları, “Her koşulda destek verilmeyecek adaylar var. İlçelerde uzlaşma olsa bile büyükşehirde destek verilmeyecek yerler bulunuyor. Ankara, Antalya, Bolu bu bölgelerden. Aday profilimize uymuyorsa çağrı yapmamız mümkün değil” değerlendirmesi yapıyor. CHP’nin Antalya adayı henüz resmi olarak açıklanmasa da “Antalya’da tutumun nedeni aday” olarak gösteriliyor. Bursa ve Adana gibi illerin de değerlendirme sürecinin devam ettiği öğrenilirken, illere yönelik aday havuzuna işaret ediliyor. Aday havuzunda Sırrı Sakık, Meral Danış Beştaş, Hakkı Saruhan Oluç, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan, Ebru Günay, Ali Kenanoğlu ve Öztürk Türkdoğan gibi isimlerin de bulunduğu belirtiliyor.

CHP dışında TİP, EMEP ve SMF gibi sol ve sosyalist partiler ile kent uzlaşısı zemini de olduğu, özellikle 5-6 ilçenin bu statüde bulunduğu, “CHP ile görüşmelerin sonucuna bakılmaksınız, bazı yerlerde kent uzlaşısı ittifakıyla seçime gidileceğine” işaret ediliyor.  ANKARA

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi