Erzincan valisi, hilafetçi imamı makamında ağırladı, hediye verdi

Yaşam tarzına yönelik açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen ve kamuoyunda tepkilere yol açan Ankara Melike Sultan Camii İmamı Halil Konakcı, Erzincan Valisi Mehmet Makas tarafından valilik makamında ağırlandı, hediye verildi.

Erzincan valisi, hilafetçi imamı makamında ağırladı, hediye verdi
Yayınlama: 11.12.2022 21:42
Düzenleme: 11.12.2022 21:43
A+
A-

Ankara Melike Sultan Camii İmamı olarak görev yapan Halil Konakcı, Evrensel Hafızlar Erzincan Şubesi (EHAD) ve İHYA Vakfının davetlisi olarak Erzincan’a gelerek vaaz verdi.

Erzincan Havaalanı’nda Sümbül Valide Sultan Kız Kuran Kursu’nun öğrencileri tarafından çiçeklerle karşılanan Hilafetçi İmam Halil Konakçı, ‘Aile-Gençlik’ konulu vaazı için Erzincan Müftülüğü Konferans Salonu’nuna gitti.

Salonun çok kalabalık olması nedeni ile Erzincan Valisi Makas, Konakçı’nın vaazını kentin en büyük camilerinden olan Terzi Baba Camisi’ne aldı. Vali Makas’a bu duyarlılığı için sosyal medya hesaplarından teşekkür eden Hilafetçi İmam Konakçı da vaaz sonrası Erzincan Valisini ziyaret etti.

VALİ MAKAS’TAN HİLAFETÇİ İMAMA TEŞEKKÜR

Erzincan Valiliği resmi sosyal medya hesaplarından “Sayın valimiz, misafirlerini kabul etti” başlığıyla yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İlk olarak, Erzincan eski Milletvekili Sayın Sebahattin Karakelle, İliç Belediye Başkanı Mustafa Gürbüz, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Erzincan Şavaklılar Derneği Başkanı Mehmet Can ve dernek yöneticileri ile kanaat önderleri, ardından İmam Hatip Halil Konakcı ile İHYA Vakfı Başkanı Ahmet Polat ve beraberindeki din görevlileri, son olarak BİTES Savunma Genel Müdürü Uğur Coşkun, Sayın Valimiz Mehmet Makas’ı makamında ziyaret ettiler. Misafirleri ile bir süre görüşen sayın valimiz, ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür etti.”

VALİ VAAZI KENTİN EN BÜYÜK CAMİSİNE ALDI

İmam Konakcı, sosyal medya hesapların dan Vali Makas’ı ziyaret ettiği anlara ait fotoğrafları paylaştı.

Halil Konakcı’nın Vali Makas’a teşekkür ettiği paylaşım şöyle: “Vaaz ve bir dizi ziyaret programı için geldiğimiz Erzincan’da kıymetli Valimiz Sayın Mehmed Makas’ı da makamında ziyaret ettik. Kabulleri ve değerli hediyeleri için teşekkür eder hürmetlerimi sunarım.”

İmam Halil Konakcı, hilafet çağrısı ve yaşam tarzını hedef alan açıklamalarıyla sık sık gündeme gelmişti.

O açıklamalardan bazıları şöyle:

“SOKAKLAR KASAP DÜKKANI GİBİ”

Kadınların giyim ve yaşam tarzına saldıran Konakçı, “Bak sokaklar ne hale geldi! Kasap dükkanı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor artık. 100 yıl önce dedelerimizin yatak odasında göremediği kıyafetleri biz çarşıda pazarda plajda görüyoruz.” demişti.

DÖVME YASAKLANSIN

Konakçı dövme yapanlarla ilgili olarak da devletin dövmeyi yasaklamasını ve yaptıranların da dükkanlarını kapatması tavsiyesinde bulunmuştu.

HİLAFET ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Konakçı, Sezen Aksu’nun tartışma yaratan “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” şarkı sözlerini de hedef alıp, hilafet çağrısı yapmasıyla da gündeme gelmişti.

IRKÇI SÖZLER KULLANMIŞTI

Konakçı, bir başka vaazında da ‘ırkçı’ sözler kullanmakla eleştirilmişti. İmam Konakçı, “Dünyada iki ırk vardır, Müslümanlar ve kafirler. Müslümansa İsrailli olsa kardeşim, Alman olsa kardeşim Müslümansa, ama gâvursa öz akrabam olsa umrumda değil” ifadelerini kullanmıştı.

Konakçı, namaz kılmayan ve oruç tutmayanların sopayla dövülmesi gerektiğini de söylemişti.

KAYNAK:CUMHURİYET

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi