Hatay Kültür Sanat Edebiyat Platformundan dikkat çeken konferans

Hatay Kültür Sanat Edebiyat Platformundan dikkat çeken konferans
Yayınlama: 07.05.2023 16:19
A+
A-

Hatay Kültür Sanat Edebiyat Platformu depremden üç ay sonra 6 Mayıs günü Ankara’da Nazım Hikmet Kültür Merkezinde “Depremin Ekonomi Politiği” başlıklı bir konferans düzenledi.

Program açılış konuşmasını yapan Hatay Kültür Sanat ve Edebiyat Platformu Dönem Sözcüsü Müslüm Kabadayı, platformun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kabadayı konuşmasında,depremzedelerin hukuki hakları konusunda hukukçularla destek verildiğini, platformun genişlemeye devam ettiğini, dolayısıyla bütün alanlara yönelik desteklerin sağlanması çalışmalarının yürütüldüğünü ifade ettiler.

Kabadayı’nın konuşması ardından depremin fiziki ve toplumsal yıkımının bu denli ağır olmasının ekonomik ve politik nedenlerinin bilinmesine yönelik Dr. Halit Suiçmez’in konferansına geçildi.

Dr. Suiçmez, Türkiye’de 5 yıllık kalkınma planları yapılmakta olduğunu ve bu planlarda bazı hedeflerin ortaya konulduğunu belirterek, ülkenin ve toplumun genel kalkınmasının yanı sıra bu hedeflere bağlı olarak bölgelerin, il, ilçe ve yörelerin de dengeli gelişmesi hedeflenmektedir.  Bu hedeflere ulaşabilmek için illerin sosyo-ekonomik değişimlerin ortaya konulması gerekmektedir.dedi ve sunumuna şöyle devam etti:

“Bu çalışmalarda amaç; kamusal ve özel kaynakların doğru yönlendirilmesine ilişkin politikaların belirlenmesine katkı vermektir. Planlarda bölgelerarası bütünleşme, sosyal ve ekonomik dengelerin sağlanması, fırsat eşitliği, kültürel gelişme ve katılımcılığın esas alınacağı vurgulanmaktadır.

Gelişme kavramı sadece sayısal büyüme hızı ile değil, bunun yanısıra ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel çok sayıda değişkeni de kapsamaktadır.

81 ilin yer aldığı DTP araştırmalarında; sosyal (demografik, istihdam, eğitim, sağlık, altyapı, ve diğer refah göstergeleri) ekonomik, (imalat, inşaat, tarım, mali ve diğer ekonomik göstergeler)olmak üzere alanlardan seçilen toplam 58 değişken bulunmaktadır.”

Belirtilen raporlarda ülkenin Sosyo ekonomik gelişmesi sıralamasında gerilediğine vurgu yapılarak. Deprem bölgesi izlerin durumu değerlendirildi.

Deprem Bölgesi İllerinin Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması

İlin Adı 2003 2017
Gaziantep 19 30
Kahramanmaraş 44 58
Adana 8 27
Adıyaman 60 66
Hatay 27 39
Diyarbakır 58 68
Urfa 63 73
Kilis 54 62
Osmaniye 47 54
Malatya 39 44

 

Kaynak:

Yayın No: DPT 2671, Mayıs, 2003, “İllerin Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2017, “İllerin ve Bölgelerin Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması.”

Tablo incelendiğinde depremden etkilenen 10 ilimizin Sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında gerileme olduğu görülmektedir.

Dr. Suiçmez, ülkenin üretkenlik endeksinde önemli bir düşüş kaydedildiğini belirterek bu sorunları aşmak için başta insani varlıklarımızı tam ve doğru değerlendirmek, doğal, parasal, mekânsal, toplumsal kaynaklarımızı üretken alanlara yönlendirmek şarttır. Bunun için dengeli planlama ve üretkenlik kavramlarının öncülüğünde toplumsal katılımı güçlendirerek çalışmak çok önemli olacaktır. dedi.

Konferans sonrası Hatay ziyareti katılımcılarına teşekkür belgeleri dönem sözcüsü Müslüm Kabadayı tarafından sunuldu. Toplantıda hazır bulunanHatay raporunun ve basın açıklamasının hazırlanmasında emeği geçen Doç. Dr. Kemal Dil, Eğitimci-Şair-Yazar Hatice Topçu Şap, Eğitimci-Yazar Sadık Güvenç’e ve diğer katılımcılar, Şair-Yazar Selami Karabulut, Eğitimci-Yazar Cevat Bayrak, Şair-Yazar Leyla Karataş ve Şair Özcan Öztürk’e teşekkür belgeleri verildi.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.