İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’ndan siyasi partileri sığınmacı mutabakatı çağrısı

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’ndan siyasi partileri sığınmacı mutabakatı çağrısı
Yayınlama: 03.07.2024 16:31
A+
A-

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, sığınmacı problemine ilişkin “Bıçak kemiğe dayanmıştır. Milletin itirazlarına kulak vermek zamanıdır. Şimdi devletin, acil eylem zamanıdır.” dedi. Tüm siyasi partileri milli mutabakata davet eden Dervişoğlu, yapılması gerekenleri 6 maddede sıraladı.

 İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu.

Madımak katliamında hayatını kaybedenleri rahmetle andığını söyleyen Dervişoğlu, “Cumhuriyet her bir vatandaşımızı, milletimizin şerefli bir mensubu olarak eşitler.Dinimiz, mezhebimiz, kökenimiz ve rengimiz ne olursa olsun; milletine, devletine ve yasalara bağlı herkes kanun önünde eşittir.Bu bakımdan Madımak’ta saldırıya uğrayan yalnız Alevi vatandaşlarımız değil,Cumhuriyet’in bizatihi kendisidir.Bu elim olayın yıldönümünde, insanlarımızı katleden hain ve melun zihniyeti lanetliyor, benzer olayların bir daha yaşanmaması için etnik, dini, mezhepsel ve yahut sınıfsal gerilim üzerinden siyaset yapmakta ısrar edenleri uyarıyor, tarihten ders çıkarmaya davet ediyorum.Farklılıklarımız zenginliklerimizdir.Bizi ilgilendiren ayrılıklarımız değil, müştereklerimizdir.Bu cennet vatan hepimizindir ve öyle kalmaya da devam edecektir.” dedi.

Orman yangınları

Ülke genelindeki orman yangınları üzerinden iktidara yüklenen Dervişoğlu, “Bu tür yangınların havadan müdahale olmadan söndürülemeyeceğini her yıl acı şekilde öğrenip, bir yıl sonra unutan bir iktidarla daha ne kadar ormanımızı kaybedeceğimizin hesabını bilemiyoruz.Birçok alanda gördüğümüz İHA’ları, ormanyangınlarında etkin bir şekilde kullanmak için daha kaç yangın bekleyeceğimizi bilmiyoruz.Cumhurbaşkanı’nın ve bakanların emrine, sayısı belirsiz özel jetler, filolar amade ederken, yıllardır yeterli sayıda yangın söndürme uçakları tedarik etmemeleriniVergimatik Mehmet’in tasarruf tedbirleriyle mi açıklıyorlar, bilmiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Şimşek’e “Zorunlu askerlik hizmeti” tepkisi

Yaptığı kamu hizmetini zorunlu askerlik gibi gördüğünü söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e tepki gösteren Dervişoğlu, “EYT, muhalefet yüzünden oldu diyen; gri listeden, Sayın Cumhurbaşkanı’nın gayretleri ile çıkıldı diyen zat söylüyor.Kur korumalı mevduat ile 818 milyar zarar ettirilen hazinenin bakanı söylüyor.Toplumu enflasyona ezdirmedik diyen zat söylüyor.Asgari ücret yüksektir, maaş zammına gerek yoktur diyen sözde bakan söylüyor.Bakıyor ama görmüyor. Enflasyonun yüzde 75 olduğu ülkenin hazine bakanı ifade ediyor bunları.Hem de elektriğe yüzde 38 zam yapılan hafta söylüyor.Vergimatik Mehmet’in diğer açıklamalarına girmeyeceğim.Çünkü onun da gideceği yer biliniyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin gri listeden çıkması: “Saray beyleri! Unutturamazsınız!”

Türkiye’nin gri listeden çıkmasına değinen Dervişoğlu, “AK Parti hep bir unutuluş halidir. 3 yıl önce gri listeye sokan Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarıdır. O gün bunu gururla savunur. Yok teröre yol vermedik o yüzden girdik derler. 3 yıl sonra gri listeden çıktık diye düğün bayram edip, bunu müthiş bir başarı olarak kabul ederler. Sokan kendileri, bu millete unuttururuz diye hayal ederler.Saray beyleri size sesleniyorum;unutturamazsınız!Çünkü burada milletin hafızası ve varlığını milletine adamış, milleti için unutturmamaya and içmiş biz varız! İyiler var, cesurlar var! Bu millete yaptığınız tüm kötülüklerin hesabını sormak için buradayız.” diye ekledi.

İktidara sığınmacı uyarısı: “Çözüme direnmeyin! Çözümsüzlüğü teşvik etmeyin!”

Kayseri’de yaşanan sığınmacı gerginliği üzerinden iktidara seslenen Dervişoğlu, “Zaman daralmaktadır.Siz çözümü görmezden geldikçe, yani sığınmacı ve kaçakları ülkelerine göndermeyi reddettikçe,Türk halkı kendi çözümünü bulmaya çalışacaktır.Siz çözüme ayak direttikçe, şiddeti çözüm olarak sunanlar da olacaktır.Ve yıllardır yürüttüğünüz yanlış politikaların bedelini; sadece çoluk çocuk, sadece vatandaşlarımız, sadece masumlar ödeyecektir.Sizleri buradan uyarıyorum.Çözüme direnmeyin!Çözümsüzlüğü teşvik etmeyin!Kendi acziyetinizi, devlete mal etmeyin!İdeolojik hezeyanlarınızın ve mezhepçi saplantılarınızın yenilgisiniTürk milletine mal etmeye çalışmayın!Evet Saray beyleri!Bildiğinizi artık kendinize itiraf edin.Stratejik ve derin bir şekilde yenildiniz!Ama unutmayın ki;yenilen sizsiniz, Türk milleti dimdik ayaktadır ve asla mağlup edilemeyecektir!” değerlendirmesini yaptı.

“Türk milleti bu kamburu atmaya kararlıdır”

“Kardeşim Esad’tan, Zalim Esed’e; Zalim Esed’den, Sayın Esad’e” geçişin sonuçlarını sıralayan Dervişoğlu, şöyle devam etti: “Geldiğimiz noktada,Erdoğan ve EmeviCamii’inde namaz kılma hülyasına kapılanihvancı, ensarcıavanesininTürkiye’yi soktuğu malum Ortadoğu bataklığı macerasının neticesinde,Türkiye’nin bir mülteci kampı haline getirilmesi,“Hata yapmışız Allah bizi affetsin” diyerek içinden çıkılabilecek bir iş değildir.Çünkü,Türk milleti bunalmıştır. Ne orman yangınını,ne mutfak yangınını, ne adalet yangınını, ne de milli gurur ve şeref yangınınısöndürmeye niyeti olmayanlar onun devletine el koymuşlardır.Ve elbet onu geri kazanacaktır.Çünkü,Türk milleti öfkelidir; kendi vergisiyle, kazancıyla yapılan hastanelere gidememekten, mahallesindeki parkta oturamamaktan, kadınına, kızına göz diken sapıklardan öfkelidir.Ve kendi rızası olmadan sırtına yüklenen bu haksız ve ağır yüküTürk milleti daha fazla taşımayacaktır!Bu esaret zincirini kırmaya, bu kamburu atmaya kararlıdır.” dedi.

“Şimdi devletin, acil eylem zamanıdır”

 “Bıçak kemiğe dayanmıştır. Milletin itirazlarına kulak vermek zamanıdır.Şimdi devletin, acil eylem zamanıdır. Bizim çağrımız da tam olarak budur.” diyen Dervişoğlu, 6 maddede yapılması gerekenleri anlattı.Dervişoğlu, “İYİ Parti olarak önerdiğimiz ve gecikmeden hayata geçirilmesi gereken adımlarla tüm siyasi partileri bir milli mutabakat zeminine davet eden çağrımız; başta hükümet yetkilileri tarafından ciddiye alınmalıdır. Bu birliktelik,Türkiye’nin gerçek kurucu unsurlarını, aynı ruh ve kararlılıkla, yüz yıl sonra bir kez daha aynı demirin tavında birbirine perçinleyerek Türk milletini eşsiz bir yere taşıyacaktır.21. yüzyılın mevcut ve potansiyel sorunları karşısında, onu çözümün tek adresi ve mimarı yapacak, gerçek bir milli mutabakat zemini yaratılacak,milli bir sinerji oluşturulacaktır. Ayrıca bu sayede, saray idaresi içerisinde, sayılarının hiç de azımsanmayacak miktarda olduğunu bildiğimiz, ekonomik, ideolojik, etnik veya kültürel sebeplerle söz konusu yıkım projesine ortak olanlar da bypass edilecektir.Yani saray hainlerden arındırılacaktır. Aksi halde milli egemenlik meselesi haline gelen bu sorun, daha vahim olayların öncüsü, daha büyük yangınların rüzgarı olacaktır.” ifadesini kullandı.

“Bilmeyen duymayan varsa tekrar söylüyorum”

Dervişoğlu, grup toplantısının sonunda şöyle konuştu: “Bilinsin ki İYİ Parti; iktidar yolundadır, iktidar olmak amacındadır.Dünümüz bizimdir, dünümüzü biliyoruz.Yarınlar bizimdir, milletin güzel yarınlarını planlıyoruz. Bilmeyen duymayan varsa da tekrar söylüyorum;adımız Türk milleti, övüncümüz Türkiye Cumhuriyeti’dir. Biz, Anadolu’muzun kardeşlik ocağıyız. Biz, milletimizin umudunu taşıyanlarız. Bizim bir yeminimiz var: MİLLETİN YÜZÜNÜ AĞARTACAĞIZ. Bizim bir sözümüz var: MİLLETİN ÜSTÜNE ÇÖKEN KARA BULUTLARI DAĞITACAĞIZ. Bizim bir ahdimiz var:

MUTLAKA BAŞARACAĞIZ!Bizim bir kararımız var: ASLA YILMAYACAĞIZ!Bir andımız var:O andı da hep birlikte içiyoruz.Haydi buyurun:NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.