İYİ Partiden 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü ile İlgili Açıklama

İYİ Partiden 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü ile İlgili Açıklama
Yayınlama: 25.11.2022 17:06
Düzenleme: 25.11.2022 18:19
A+
A-

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada “İYİ Parti olarak iktidarımızda;kadınların eşit olarak varlık gösterebilecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri bir düzende; mutlu, huzurlu ve müreffeh bir Türkiye için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “ ifadelerine yer verildi.

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığından yapılan açıklama şöyle:

“Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü.

21.yüzyılın ilk çeyreğini geride bırakırken nüfusun yarısından fazlasını oluşturan kadınlar; hâlen pozitif ayrımcılıkla korunup kollanmaya, bu ve benzeri farkındalık günleriyle insani hakları için seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar.

Türk kadını gerek tarihimiz boyunca gerekse de milletimizin en zor günleri olan Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında,Türk Milleti’nin ayağa kalkması için benzersiz bir mücadele vermiştir.

NitekimGazi Mustafa Kemal Atatürk;“Dünyada hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez.” sözleri ile Türk kadınının ve gösterdiği özverinin dünya çapında örnek teşkil ettiğini işaret etmektedir. Bu takdire şayan vasıfları ve Ulu Önder’imizin kadın hakları konusundaki duyarlılığı sayesinde; haklarını pek çok dünya ülkesinden önce kazanan Türk kadını, günümüzde maalesef sosyal ve siyasi alanlarda çağa uygun tekâmüle erişemeyip layık olduğu mevki ve şartlarda yaşayamamaktadır.

Ülkemizde erkek egemen sosyal bir yapıyla mücadele etmek zorunda kalan Türk kadını; hukuk nezdinde eşit haklara sahip olmasına rağmen, bugün hâlâ temelinde eğitimsizlik yatan pek çok haksızlığın mağduriyetini yaşamak zorunda bırakılmaktadır.

Türk kültürünün temel taşlarından olan saygı ve hoşgörünün yerini alan şiddet olayları; günbegün etki alanını genişleterek her yaştan ve sosyoekonomik gruptan kadının kişilik haklarına, vücut bütünlüğüne yönelik tecavüzdencinayete kadar artarak devam etmektedir. Ne insani değerlere, ne akla ne de vicdana sığmayan bu duruma karşı durmak, kadınıyla erkeğiyle toplumun her ferdinin sorumluluğudur.

2021 yılında bir gecede verilen hukuksuz kararla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmekle zaten toplumsal olarak koruyamadığımız kadın;hem hukuksal zeminde hem de şiddet yanlısı erkeklerin nezdinde açık hedef hâline gelmiştir. Kadınlar sokakta, evde, işyerinde, kamusal veya özel alanda kendilerini güvende hissedemiyorlar. Gece gündüz fark etmeksizin yürüdüğü sokakta her an öldürülme tehlikesi altında hisseden kadınlar artık mutlu değiller ve geleceğe güvenle bakamıyorlar.2022 yılı Ekim ayına kadar kadın cinayetlerinde önceki yıla oranla%24,4 artış yaşanmış ve 280 kadın cinayete kurban gitmiştir.

Bu gidişe dur demek için; Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in liderliğinde İYİ Parti’miz iktidara geldiğinde en kısa sürede İstanbul Sözleşmesi uygulanır hâle gelmiş olacaktır. Türk kadınını en geniş kapsamda koruyan İstanbul Sözleşmesi için bizler;“İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!” diyoruz.

Biz İYİ Parti olarak iktidarımızda;kadınların eşit olarak varlık gösterebilecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri bir düzende; mutlu, huzurlu ve müreffeh bir Türkiye için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yerelden sorunları tespit ederekbölgesel ve ulusal sonuçlara ulaşmak ve buradan tüm kadınları ilgilendiren çözüm önerilerimizi uygulanabilir politika hâline getirmek amacıyla bir ilk olan Kadın Çalıştayları yapıyoruz.

Kadına dair tüm sorunları yerelden öğrenerek ve çözümlerini üreterek geldiğimiz iktidarımızdaartık; şiddet gören, öldürülen, yok sayılan, geleneksel roller dayatılan kadınlar olmayacak. Eşit, mutlu, huzurlu, korkmayan, geleceğe güvenle bakabilen kadınlar için #AzKaldı.

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.