İzmir adayı belli oluyor mu? CHP bu hafta 150 aday daha açıklayacak.

CHP yerel seçim çalışmalarını sürdürürken perşembe günü yapılacak PM’de 150 aday daha netleşecek. Şu ana dek yedi büyükşehir belediye başkan adayı açıklanırken İzmir’de oluşturulan heyet çalışmasını tamamladı ve şehirdeki anket çalışması da noktalandı.

İzmir adayı belli oluyor mu? CHP bu hafta 150 aday daha açıklayacak.
Yayınlama: 02.01.2024 15:32
A+
A-

CHP’de yerel seçim için aday belirleme süreci devam ediyor. Bugüne kadar, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçim için 351 seçim çevresindeki adayını açıklayan CHP’de, perşembe günü yapılacak Parti Meclisi’yle (PM) yaklaşık 150 aday daha belirlenecek.

150 ADAY DAHA AÇIKLANACAK

CHP’de parti tüzüğü gereği, 31 Mart 2024’te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için adaylar, PM onayı ile belirleniyor. Bugüne kadar düzenlenen PM toplantılarında, aralarında Ankara ve İstanbul’un da bulunduğu 7 büyükşehir, 12 il, 77 büyükşehir belediyesine bağlı ilçe, 147 ilçe belediyesi, 108 de belde belediye başkan adayı açıklandı.

CHP’de yeni PM toplantısı, 4 Ocak’ta Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında yapılacak. Bu toplantı sonrasında da 150 civarında seçim çevresinin adayının açıklanacağı öğrenildi.

İZMİR ADAYI BU HAFTA BEKLENMİYOR

Aday belirleme sürecinde anket çalışması ve aday adaylarıyla yüz yüze görüşme prensibini belirleyen CHP’de şimdiye kadar 7 büyükşehir belediye başkan adayı açıklandı.

Bu kapsamda, İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, Ankara adayı Mansur Yavaş, Balıkesir adayı Ahmet Akın, Bursa adayı Mustafa Bozbey, Konya adayı İsmail Sonkaya, Manisa adayı Ferdi Zeyrek, Samsun adayı ise Cevat Öncü oldu.

CHP’nin Ankara ve İstanbul adaylarını açıklamasının ardından gözler İzmir’e çevrildi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in İzmir için oluşturduğu heyetin çalışmalarını tamamladığı belirtiliyor. Anketlerle kamuoyu yoklamasının da yapıldığı İzmir’de, Büyükşehir Belediye Başkan adayının perşembe günü yapılacak PM’de de açıklanması beklenmiyor.

Kaynak: sozcu.com.tr

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi