Laiklik Meclisi: ” Gerici Uygulamaların Karşısında Durmaya Devam Edeceğiz!”

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda hayata geçirilmesi planlanan ÇEDES projesi, başta eğitimciler olmak üzere pek çok farklı kesim tarafından sert bir şekilde eleştiriliyor.

Laiklik Meclisi: ” Gerici Uygulamaların Karşısında Durmaya Devam Edeceğiz!”
Yayınlama: 20.12.2023 15:33
A+
A-

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” projesi, son dönemin en çok konuşulan konularından biri. Kısaca “ÇEDES” olarak isimlendirilen projede, Millî Eğitim Bakanlığının okullardaki öğrencilere; “manevi danışman” olarak atadığı imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an kursu öğretmenlerinin “değerler eğitimi” adı altında eğitim vermeye başladı

Ancak proje, kamuoyunda önemli tartışmaların odağında yer alıyor. Proje, başta eğitimciler olmak üzere farklı çevreler tarafından eleştiriliyor.

GERİCİ UYGULAMALARIN KARŞISINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ!’

Laiklik Meclisi üyelerinden Avukat Berkay Çelen ve Selin Nakıpoğlu Akın ÇEDES adı verilen proje kapsamında Tekirdağ ve Batman’da ilkokul öğrencilerine cami temizliği yaptırılmasına ilişkin 9 Kasın 2023 tarihinde Batman Cumhuriyet Savcılığına suç duyurunda bulunmuştu. Batman Cumhuryet Başsavcılığı 16 Aralık 2023 tarihinde şikayet ile ilgili “İşlem yapılmasına yer olmadığı” kararı verdi.
Savcılığın kararı sonrası Laiklik Meclisinden konu ile ilgili yazılı açıklama yapıldı.

” Gerici Uygulamaların Karşısında Durmaya Devam Edeceğiz!” başlığıyla yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“ÇEDES adı verilen gerici proje kapsamında Tekirdağ ve Batman’da ilkokul öğrencilerine cami temizliği yaptırılmasına ilişkin 09/11/2023 tarihli şikayetimiz hakkında Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘’ Şikayet edilen/edilenler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunun 4/f.son maddesi uyarınca İŞLEM YAPILMASINA YER OLMADIĞINA’’ kararı verildi.

Savcılık tarafından verilen bu kararın gerekçesinde ‘’ihbar edenin iddialarının bu haliyle soyut ve genel nitelik arz eden iddiaları haricinde şikayet edilenlerin mezkur eylemleri gerçekleştirdiğine dair tanık beyanı, kamera görüntüsü veya ses kaydı gibi herhangi bir delilin bulunmadığı, açıklanan sebepler üzere; söz konusu ihbarın soyut ve genel nitelikte olduğu ve şikayet edilenler hakkındaki iddiaların soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelik ve yeterlilikte bulunmadığı’’ ifadelerine yer verilmiştir.

Şikayet edilen kamu görevlilerinin ifadesi dahi alınmaksızın verilen bu kararın kabulü mümkün değildir. Ülkenin her yerine yayılmakta olan gerici eğitim uygulamaları, yargı eliyle de güvence altına alınmaya çalışılmaktadır.

Laiklik Meclisi olarak verilen bu kararı kabul etmediğimizi ve karara ilişkin hukuki itirazlarımızı yapacağımızı ifade ederiz.

Çocuklarımızı gerici karanlığa teslim etmeyeceğiz!”

İŞTE O KARAR:

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi