Laiklik Meclisi :Saltanat ve hilafet sevdalısı Osmanoğlu suç işlemektedir!

Laiklik Meclisi :Saltanat ve hilafet sevdalısı Osmanoğlu suç işlemektedir!
Yayınlama: 01.03.2024 17:51
A+
A-

3 Mart Devrim Yasaları’nın kabul edildiği günün ‘Laiklik Günü’ olarak ilan edilmesine yönelik TBMM Başkanlığına kanun teklifi sunulması, Osmanlı Devleti’nin padişahlarından Sultan 2. Abdulhamid’in torunu Kayıhan Osmanoğlu’nu kızdırdı.

Laiklik Meclisi’nin katkılarıyla CHP Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen’in konuyla ilgili kanun teklifi vermesinden rahatsız olan Osmanoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı

Osmanoğlu açıklamasında “Bilmeyenler için hatırlatmak isterim. 3 Mart 1924 yılında 623 yıl Türk Milletine serdarlık yapmış olan ceddim Hanedan-ı Âli Osman, kadın erkek, genç ihtiyar, çoluk çocuk demeden ana yurtlarından sürgün edilmiş, 400 yılı Osmanoğlu ailesinde olmak üzere 1300 yıllık İslam Hilafet makamı ortadan kaldırılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Meclis’teki partilere de çağrıda bulunan Osmanoğlu,”Gazi Meclisimizden arzumuz, bu teklifi görüşmeye dahi gerek görmeden ait olduğu yere emperyalistlerin ülkemizdeki ileri karakolu olan CHP genel merkezine geri göndermeleridir. Saygılarımla.” dedi.

“Saltanat ve hilafet sevdalısı Osmanoğlu suç işlemektedir!”

Laiklik Meclisi Osmanoğlu’nun açıklamasına tepki gösterdi.Yapılan yazılı açıklamada “Saltanat ve hilafet sevdalısı Osmanoğlu suç işlemektedir!” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şunlar söylendi:

“Kayıhan Osmanoğlu isimli şahıs, “Osmanlı torunu” sıfatıyla CHP Gaziantep milletvekili Sayın Hasan Öztürkmen’in Laiklik Meclisi’nin katkılarıyla, 3 Mart’ın ‘Laiklik Günü’ olarak ilan edilmesi için TBMM’ye verdiği kanun teklifine karşı Meclis’teki partilere çağrı yapmış.

Osmanoğlu, belli ki Cumhuriyet’le birlikte yurttaş olan halkın, yüzlerce yıl öncesinde olduğu gibi kul ve tebaa haline gelmesi özlemiyle yanıp tutuşmaktadır.

Kendisine hatırlatalım: 3 Mart 1924 tarihli ve 431 sayılı Devrim Yasası yürürlüktedir ve Anayasa’nın 174. maddesi ve 4. maddesiyle Anayasal olarak da bağlayıcıdır! Bu şahıs açıkça yasal ve Anayasal suç işlemektedir. Benzer bir şekilde, bugüne kadar Cumhuriyet değerlerini, Anayasanın örgütlenme, yurttaş olma haklarını kullanan yurttaşlara karşı bir sopa olarak kullanılan TCK 216/1 uyarınca, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu da işlemektedir.

Ama bütün bunların yanında belki de en önemlisi bu Cumhuriyet düşmanı şahıs laikliğe ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan halka karşı suç işlemektedir!

Bu vesileyle, 3 Mart 1924 tarihinde TBMM’de hilafetin ve din işleri bakanlığının kaldırılmasına dair yasa teklifleri ile öğretim birliği yasası teklifini sunan bütün vekilleri, onaylayan meclisi saygıyla anıyoruz.

Laiklik Meclisi, başta Sayın Hasan Öztürkmen olmak üzere Laiklik Günü’ne sahip çıkan, bu mücadeleyi yürüten bütün yurttaşların yanındadır ve laiklik mücadelesini kararlılıkla, büyüterek sürdürecektir.”

“3 Mart’ın 100. yılında “Laiklik Meclisi”nden anlamlı program”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.