Libya, Türkiye’nin askeri üs kurmak için liman kiraladığına dair haberleri yalanladı

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hamuda, Türkiye’nin, Libya’daki Khums kentinde bulunan Khums Limanı’nı askeri üs kurmak amacıyla 99 yıllığına kiraladığına dair haberlerleri yalanladı.

Libya, Türkiye’nin askeri üs kurmak için liman kiraladığına dair haberleri yalanladı
Yayınlama: 17.08.2023 23:34
A+
A-

Türkiye’nin, Libya’nın Akdeniz kıyısındaki Khums kentinde bulunan Khums Limanı’nı askeri üs kurmak amacıyla 99 yıllığına kiraladığına dair haberlere Libya tarafından yalanlama geldi.

Sputnik’e konuşan Libya Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hamuda, Arap basınında yer alan haberlerin doğru olmadığını kaydetti.

Hamuda, çıkan haberler hakkında “Bu, gerçekleri yansıtmıyor” ifadelerini kullandı. 

Söz konusu haberler, Arap basınına yansımış ve İstanbul Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Müstafi Tümamiral Doç. Cihat Yaycı‘nın başkanlığını yaptığı Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi’nin (TÜRK DEGS) sosyal medya hesabından duyurulmuştu.

 

TÜRK DEGS’in X platformundaki paylaşımında, “Türkiye, Libya’da askeri üs kurmak için El Khums Limanı’nı 99 yıllığına kiraladı. Türk Deniz Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri’ne verilecek olan limanda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askeri üs kuracak. Kiralanan liman ile birlikte Türk deniz yetki alanlarına karşı da önleyici savunma ve aynı zamanda da ticari gemilerin güvenliğini sağlayacak” ifadelerine yer verilmişti.

KAYNAK:CUMHURİYET

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.