Niçin ‘Yeni Altay Tankı’ diyorlar ?

Niçin ‘Yeni Altay Tankı’ diyorlar ?
Yayınlama: 27.04.2023 13:26
Düzenleme: 02.05.2023 02:02
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesiyle BMC Savunma tarafından üretilen iki adet Yeni ALTAY Tankı, 23 Nisan’da AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle  testler için Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya’nın Arifiye ilçesinde, Yeni Altay Tankının testleri için TSK’ya Teslimi Töreni’nde açıklamalarda bulundu. “Hedefimizi tam bağımsız savunma sanayii olarak belirledik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında “Diğer savunma projelerinde olduğu gibi, Altay tankının geliştirilmesi süresince de pek çok zorlukla karşılaştık. Projemiz engellenmeye çalışıldı. Her stratejik üründe olduğu gibi buna da çamur atıldı. Gizli, açık ambargolarla süreç sabote edilmek istendi. Maruz kaldığımız onca saldırıya rağmen yılmadık, pes etmedik, geri adım atmadık. Mevcutla yetinmek yerine, daha iyisini, daha modernini, bugünün değil, yarının teknolojisiyle mücehhez olanını üretmek için canla başla çalıştık” ifadelerini kullandı.

‘NİÇİN YENİ ALTAY TANKI DİYORLAR?’

(E) Amiral ve yazar Türker Ertürk sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Yeni Altay Tankı söylemine tepki gösterdi.

Ertürk paylaşımında “’biz yeni bir şey yaptık’’ demek için YENİ ALTAY TANKI dendi,ifadelerini kullandı.

Türker Ertürk açıklamasında şunları söyledi:

“2017’de TSK’ya teslim edilen ve seri üretim aşamasına gelinen 5 adet Altay Tankı ile olan teknik, hukuki ve mali bağını koparmak ve ‘’biz yeni bir şey yaptık’’ demek için YENİ ALTAY TANKI dendi. YENİ ALTAY olarak adlandırılan ve anlatılan tankın yeni olmasına neden olabilecek elle tutulur bir husus yoktur. Tedarikinde güçlük çekilen bazı alt sistemlerin yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan (Güney Kore motoru gibi) tedariki neticesinde daha düşük performansa sahip parçalarla bir araya getirilmesinden oluşan bir tanktır. Hukuki bağı koparmak önemli. Çünkü 5 adet ALTAY TANKI’nı üreten ve 2017’de teslim eden şirket dava açabilir ‘’Bu yeni değil, benim size teslim ettiğimi söktünüz, tersine mühendislik yaparak kopya ettiniz’’ diyerek. Daha da önemlisi artık yeni olduğundan eski sözleşme fiyatı yerine YENİ ve İHALESİZ bir fiyat seviyesine gelmek maksadı güdüldüğünü değerlendirmekteyim. Yani işin perde arkası; YENİ ALTAY eşittir YENİ FİYAT.

Sonuç olarak benim amacım; TSK’nın çağın teknolojisine ve yüksek performansa sahip harp silah ve araçlarıyla donatılması, bunun asgari maliyetle olması ve milli bütçemize büyük yükler getirmemesidir. Ama iktidarda bu endişeyi ve iyi niyeti görmüyorum. Ayrıca iktidar hepimiz için var olan ve onur kaynağımız  TSK’yı ve savunma sanayi projelerini seçim propagandası için malzeme yapmakta ve kullanmaktadır. Bu çok yanlıştır!”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.