Rusya-Ukrayna Savaşında Çok Önemli Gelişme | Türker Ertürk Yazdı

Rusya-Ukrayna Savaşında Çok Önemli Gelişme | Türker Ertürk Yazdı
Yayınlama: 24.06.2023 15:46
A+
A-

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk sosyal medya hesabından “Rusya-Ukrayna Savaşında Çok Önemli Gelişme ” başlığıyla bir paylaşım yaptı.

Ertürk paylaşımında şunları söyledi:

“16’ıncı ayında bulunan Rusya-Ukrayna Savaşı farklı bir evreye girdi. Rusya resmi ordusu ile Rusya için Ukrayna’da savaşan Wagner paralı askeri gücü arasında karşılıklı suçlama ve çatışma haberleri geliyor.

Wagner komutanı Prigojin Rusya Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’nı suçlayarak adalet aradıklarını adalet yürüyüşüne başladıklarını söyledi. Açık olarak Putin hedefe konmasa da hiç şüphe yok bu Putin’e yönelik bir darbe girişimidir. Zaten Rusya’da yönetim hemen Moskova’ya yönelik yolları kapattı ve Prigojin’e ayaklanma başlatmak suçu ile dava açtı.

Bugüne kadar Ukrayna’da savaşan Rusya resmi ordusu ile Wagner ve Kadirov’a bağlı Çeçen güçler arasında problemler yaşanmıştı ama nihai olarak Putin’i devirmeye yönelik olanı deneyimlenmemişti.

Bugün esasında kuzeyimizdeki savaş bir Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan çok ABD liderliğinde Batı’nın Rusya ile bir anlamda vekalet savaşıdır. Aynen Afganistan’da olduğu gibi.

Wagner komutanı Prigojin’in Moskova’ya yönelik adalet yürüyüşünün 1993’de Suret Hüsiyenov’un farklı söylemlerle de olsa Elçibey’i devirip yerine Aliyev’in gelmesini sağlayan Bakü yürüyüşüne benzediğini söyleyebiliriz. Hüseyinov’ın arkasında Rus istihbaratı vardı. Bugün de Prigojin’ın başlattığı bu hareketin arkasında bazı Batı istihbarat örgütlerinin olması çok normal. Zaten bu yönde duyumlar ve haberler var.

Savaş pis iştir. Eğer bir savaşta ülkesel çıkar ve ideoloji değil de para için savaşanlar veya motive edilenler varsa daha da pisleşir.

Progajin’in kazanma şansı yok. Onu provoke edenler ve destekleyenler de biliyor. Burada amaç Putin’i ve Rusya’yı daha da fazla yıpratmak.”

Emekli Amiral,Araştırmacı yazar