TOGG ne kadar yerli ve milli? Mustafa Varank açıkladı

TBMM’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi görüşülürken TOGG’la ilgili tartışmalar yaşandı. CHP’li Tahsin Tarhan, “Tasarımı İtalyan, motoru …

TOGG ne kadar yerli ve milli? Mustafa Varank açıkladı
Yayınlama: 24.11.2022 13:44
A+
A-

TBMM’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi görüşülürken TOGG’la ilgili tartışmalar yaşandı. CHP’li Tahsin Tarhan, “Tasarımı İtalyan, motoru Alman, bataryası Çin, şasesi İngiliz ama yerli ve milli… Fabrika açılışı yapıp halkın millî duygularıyla oynadınız. Fabrikada üretilen bir araç yok. İtalya’dan hazır gelen arabalarla şov yapıyorsunuz. Üretim yapılamayan bir fabrikanın açılışını yaptınız. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sipariş verdi, reddettiniz” dedi.

YERLİLİK ORANLARI

Tarhan ‘’Yüzde 88 yerli olan Ford kamyonu yıllardır yollarda, niye sahip çıkmıyorsunuz? Hyundai’nin yerlilik oranı yüzde 66, Fiat yüzde 58’e ulaşmış. Toyota’nın yerlilik oranı yüzde 55, TOGG ise yerlilikte yüzde 45-50 civarında. 1977’den beri ülkemizde üretim yapan Honda geçtiğimiz yıl ayrıldı. Volkswagen yatırım yapmaktan vazgeçti, sahip çıkmadınız” dedi.

115’İNDEN 86’SI YERLİ TEDARİKÇİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise bu eleştiriye ‘’TOGG otomotiv sektörünü ve tedarik endüstrisini kökten dönüştürme potansiyeline sahip müstesna bir projedir. TOGG’un 115 tedarikçisinden 86’sı yerlidir. Fikrî mülkiyet hakları yüzde 100 bize aittir” cevabını verdi.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.