Türker Ertürk : Batı cephesinde yeni bir şey yok!

Türker Ertürk : Batı cephesinde yeni bir şey yok!
Yayınlama: 11.07.2024 18:20
A+
A-

ABD’nin başkenti Washington’da NATO müttefiki 32 ülkenin devlet ve hükümet başkanları tarafından kabul edilen sonuç bildirisi yayınlandı.

ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen NATO Zirvesi’nde Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı’na katılan liderler, zirvenin sonuç bildirisini kabul etti.

‘BATI CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK!’

Bildirgenin yayınlanmasından sonra (E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk   X hesabında ‘Batı cephesinde yeni bir şey yok! başlığıyla  açıklamada bulundu.

Ertürk, “Bu kafada gidilirse nükleer savaş çıkar hem de çok uzak olmayacak bir zaman diliminde.” ifadelerini kullandığı açıklamasında şunları söyledi:

‘’Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’’ Erich Maria Remarque tarafından yazılmış geçmiş yüzyılın önde gelen en ünlü savaş karşıtı kitaplarından biri. Bu roman savaşın anlamsızlığıyla, başkalarının çıkarları uğruna yaşamını boş yere kaybeden insanların dramını ve yazgısını anlatıyor. Yaşadığımız yüzyılda insanlar için başucu kitabı olması gerekir.

Dün 10 Temmuz 2024’te Washington, DC‘de düzenlenen Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı’na katılan Devlet ve Hükümet Başkanları tarafından Washington Zirvesi Bildirgesi yayınlandı. Bildirinin 38 maddesini ve ek 6 maddelik Ukrayna’ya Uzun Vadeli Güvenlik Yardımı Taahhüdünü okuyunca üzerinde uzlaşılan bu bildirgede savaşı küresel ölçekte daha da yayarak, şiddetlendirerek ve hatta nükleer eşiği de geçmeye hazır olarak devam kararının verilmiş olduğunu görüyorum.

Halbuki 29 aydır süren savaşı Rusya kazandı. Belli ki amaç son Ukraynalı ölünceye kadar Ukrayna’nın tamamen tahrip olması pahasına Rusya’nın daha da fazla yıpratılmasını sağlamak maksadıyla savaşa devam etmek. Barış yapmak mümkün ama zirvede barış konuşulmadı ve sözü bile edilmedi.

Bu hali ile NATO; Savunma Paktı olmaktan çok ABD’nin stratejik çıkarlarının ve hedeflerinin bir aygıtı haline gelmiş durumda. Aynı zamanda ittifakta bulunan ülkelerin kontrolünü sağlıyor. Bu tespit bana değil Fransa Cumhurbaşkanı De Gaulle’ye ait.Fransa bile bu duruma düşmüşse varın siz Türkiye’nin halini bir düşünün.

ABD NATO’yu büyütmek istiyor. Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore, Gürcistan, Ukrayna, hatta Ürdün ve daha başkaları. Bu büyüme güvenlik sağlamaz, savaşı küresel ölçekte büyütür ve halen içinde bulunduğumuz II. Soğuk Savaşı daha da sertleştirir.

Türkiye’nin güvenliği ve çıkarları Rusya ve Ukrayna’nın bir an önce savaşı bitirmesini ve barış yapmasını gerektirmektedir. Türkiye’nin ve bölgenin güvenliği Gürcistan ve Ukrayna’nın NATO üyesi olmamasını ve tarafsız kalmasını dikte etmektedir. Ama Türkiye’yi NATO Zirvesi’nde siyaseten temsil edenlerde bu endişeyi ve mücadeleyi göremedik. Edilgen bir biçimde film izler gibi izlemişler ve aktivitelere katılmışlar o kadar. Ayrıca giderken, orada kalırken ve gelirken kafasında tüy bitmemiş yetimin ve öksüzün hakkından bolca harcayıp savurganlık yapmışlar.

Sonuç olarak; bu kafada gidilirse nükleer savaş çıkar hem de çok uzak olmayacak bir zaman diliminde.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.