Türker Ertürk:Görülen o ki; İsrail Gazze’de Hanibal direktifi’nin değişik bir versiyonunu uygulamaya sokmuş

Türker Ertürk:Görülen o ki; İsrail Gazze’de Hanibal direktifi’nin değişik bir versiyonunu uygulamaya sokmuş
Yayınlama: 21.11.2023 13:43
A+
A-

İsrail’in yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 46. gününde de devam ediyor. Uluslararası toplumdan gelen ateşkes ve insani ara çağrılarına rağmen İsrail ordusu, Gazze’yi bombalamayı sürdürmeye devam ediyor.

(E) Amiral ve yazar Türker Ertürk X hesabından konuyla ilgili yeni bir değerlendirmede bulundu. Ertürk’ün “Görülen o ki; İsrail Gazze’de Hanibal direktifi’nin değişik bir versiyonunu uygulamaya sokmuş” başlığıyla yaptığı paylaşım şöyle:

İsrail, 1986’da iki askerinin Hizbullah tarafından yakalanmasının ardından Romalılar tarafından yakalanmak yerine kendini zehirleyen Kartacalı General’den esinlenerek Hannibal Direktifi adı verilen bir askeri uygulama başlattı.

Hannibal direktifi; İsrail askerlerinin esir düşmesindense öldürülmesini öngörmektedir. Çünkü esir alınan asker İsrail’in sürdürmek zorunda olduğu operasyonu engelliyor ve İsrail ordusunun harekat serbestisini kısıtlıyordu. Daha sonra tartışmalı bu direktifin kaldırıldığı iddia edildi.

Hamas’ın elinde çok sayıda asker ve sivil İsrailli olmasına rağmen rehine karşılı ateşkes çağrılarına duyarsız kalmasına, hastane, okul, ibadet yeri ayrımı yapmadan tüm Gazze’yi vahşice ve zalimce hedef alan çok ağır bombardımanına bakarak söyleyebiliriz ki; İsrail rehineleri gözden çıkarmış ve onları hedefe ulaşmak için ödenebilecek maliyet olarak görmüştür..”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi