Türkiye ve BAE suçluların iadesi konusunda anlaştı. Sedat Peker iade mi ediliyor?

Türkiye ile BAE arasında imzalanan ‘suçluların iadesi’ anlaşmasının ardından Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceği merak konusu olan Sedat Peker’in avukatından açıklama geldi. Barkın “Bir şey söylemek olanaksız” dedi.

Türkiye ve BAE suçluların iadesi konusunda anlaştı. Sedat Peker iade mi ediliyor?
Yayınlama: 19.07.2023 23:20
A+
A-

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında bugün imzalanan anlaşmadaki ‘suçluların iadesi’ maddesi akıllara Sedat Peker’in durumunu getirdi.

Bu gelişme sonrası Peker cephesinden ilk değerlendirme geldi. Peker’in avukatı Ersan Barkın “BAE’nin tutumunu belirleyen hukuk değil, iradesiydi. Bundan sonra bu irade değişir mi, bir şey söylemek olanaksız” dedi.

Barkın’ın anlaşmaya ilişkin değerlendirmesi şöyle: “Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında suçluların iadesi anlaşması yoktu ancak BAE Interpol’e üye devletlerden biriydi. Dolayısıyla bugüne kadar Sedat Peker’in hakkındaki kırmızı bültenin yerine getirilmemesi… Türkiye’ye iade edilmemesinin tek nedeni iade anlaşmasının eksikliği değildi. Birleşik Arap Emirlikleri’nin ortaya koyduğu gerekliliklere Sedat Peker’in uygun davranması ve Arapların geleneğinde kendine sığınan bir kimsenin iadesinin örneğinin olmaması bugüne gelen süreci yarattı. BAE ile Türkiye’nin iade anlaşması imzalaması, tek başına Sedat Peker’in iadesini gerekli kılacak olsa, BAE zaten yıllardır Interpol üyesi olduğu için kırmızı bülten kararını infaz etmek durumunda kalırdı. Dolayısıyla sadece taraflar arasında suçluların iadesi anlaşmasının imzalanması Sedat Peker’in iade edileceğini göstermediği gibi, bugüne kadar bu anlaşmanın yokluğu da iade edilmeyeceğinin garantisi değildi.

Dolayısıyla BAE’nin tutumunu belirleyen hukuk değil, iradesiydi. Bundan sonra bu irade değişir mi, bir şey söylemek olanaksız.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi