Ürdün’de ABD güçlerine düzenlenen saldırı ile ilgili Ertürk’ten açıklama: “Bu saldırı provokasyon da olabilir”

Ürdün’de ABD güçlerine düzenlenen saldırı ile ilgili Ertürk’ten açıklama: “Bu saldırı provokasyon da olabilir”
Yayınlama: 28.01.2024 22:57
A+
A-

Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırına yakın konuşlanmış ABD güçlerine yönelik insansız hava aracıyla (İHA) düzenlenen saldırıda 3 ABD askerinin öldüğü bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada ABD Başkanı Joe Biden, “Dün gece, Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırı yakınında konuşlanmış güçlerimize düzenlenen insansız hava aracı saldırısında 3 ABD askeri öldürüldü, çok sayıda da yaralı var.” ifadesini paylaştı.

Biden, saldırıyla ilgili bilgileri hala toplamaya devam ettiklerini kaydederek, “Bunun Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran destekli radikal militan gruplar tarafından gerçekleştirildiğini biliyoruz.” ifadesini kullandı.

Saldırının sorumlularından, ABD’nin seçeceği zaman ve şekilde hesap sorulacağını belirten Biden, bu savaşta mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

“PROVAKASYON OLABİLİR”

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk , X hesabından saldırı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ertürk “İran ve Türkiye’nin de içinde olabileceği bölgesel savaş için ikinci eşik geçildi” başlığıyla yaptığı açıklamada “Bu saldırı provokasyon da olabilir.” ifadelerini kullandı.

Türker Ertürk açıklamasında şunları söyledi:

“Biden yönetiminin söylediğine göre bugün (28 Ocak 2024) Ürdün’ün kuzeydoğusunda Suriye sınırına yakın bir bölgede İran destekli milislerin saldırısında 3 ABD askeri öldürüldü ve 25 yaralı var. Bu Gazze’deki savaşın başlamasından sonra ABD askerlerinin düşman ateşinden kaynaklanan ilk ölümleri.

Savaşın bölgeselleşmesi adına ilk eşik Yemen’de bulunan Husilere hava saldırılarının yapılması ile geçilmişti. Yemen’de bulunan Husiler Kasım 2023’ün başından beri Filistinlilere destek olabilmek maksadıyla Kızıldeniz’in girişinde deniz trafiğine İHA’lar ve füzelerle saldırılar düzenliyordu.

ABD yönetimi Husilere bu saldırıları durdurması yönünde ültimatom vermiş ve ‘’ciddi sonuçlar doğurur’’ demişti. Bu ültimatom Husileri caydırmamış ve ABD ile savaş olasılığını memnuniyetle karşılamışlardı.

İsrail bu gelişmelerden ve savaşın bölgeselleşmesi riskinin artmasından memnun gibi. Çünkü Gazze ve Filistinliler konusunda stratejik hedefine savaşın bölgeselleşmesi durumunda ulaşabilir.

ABD ise başından itibaren İsrail’i koşulsuz desteklemesine rağmen savaşın bölgeselleşmemesi için azami gayret sarf etmişti. Ama ABD’nin farklı gerekçeler ve gelişmeler nedeni ile savaşın kontrollü olarak bölgeselleşmesine kapı açabileceği emareleri gözlenmektedir. Bu saldırı provokasyon da olabilir.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi