Yemen’i hedef alan saldırılar sonuç alabilir mi? Ertürk madde madde sıraladı

Yemen’i hedef alan saldırılar sonuç alabilir mi? Ertürk madde madde sıraladı
Yayınlama: 15.01.2024 19:12
A+
A-

ABD ve İngiltere, Kızıldeniz’den geçen gemilere yönelik saldırıları engellemek amacıyla Yemen’deki Husi hedeflerine havadan ve denizden saldırılar düzenledi.

Saldırılara ABD ve İngiltere’nin bazı müttefikleri de destek verdi.

Cuma gece yarısı boyunca fırlatılan füzeler düzinelerce bölgeyi vurdu; can kaybı da bildirildi.

Husiler bu saldırıların kendilerini gemilere saldırı düzenlemekten alıkoymayacağını söylüyor ancak ABD, saldırıların isyancı grubun askeri kapasitesine zarar verdiğini öne sürüyor.

YEMEN’İ HEDEF ALAN SALDIRILAR SONUÇ ALABİLİR Mİ?

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk , X hesabından yaptığı açıklama ile yapılan saldırılardan sonuç alınıp alınamayacağını madde madde sıraladı

Ertürk açıklamasından şunları söyledi:

1.Yemen‘i hedef alan hava saldırılarının Husileri caydırma şansı ve deniz trafiğine yönelik tehdit olabilme imkan ve kabiliyetlerini yok edebilme imkanı yoktur.

2. Ancak bu bölgenin işgali ile mümkün olabilir. Ama bu daha büyük sorunların çıkmasına ve ABD‘nin Afganistan gibi bir bataklığa girmesine neden olur. Ayrıca hala Gazze‘de devam eden savaşın hızla bölgeselleşmesini tetikler.

3.ABD bilmeli ki bu Afganistan‘da olduğu gibi Yemen‘de de Husileri şiddet kullanarak ve savaşarak yenemez.

4.Zaten bu ABD‘nin Yemen ile ilk çatışması da değil. Senelerdir sınırsız imkanlarıyla desteklediği ve ateş desteği de verdiği Suudi Arabistan Husiler ile savaştı, yaklaşık 400 bin insan yaşamını kaybetti ve boyun eğdiremediği için Nisan 2022’de geçici ateşkes yapıldı.

5. İşin üzücü tarafı Türkiye bu savaşta Yemen‘in karşısında ve Suudi Arabistan‘ın yanında yer aldı.

6.Sonuç olarak; Kızıldeniz‘deki uluslararası deniz trafiğini emniyete almak ve bölgesel bir savaşın pimini çekmemek için yapılması gereken; Gazze‘deki katliamı durdurmaktır. ABD enerjisini ve dikkatini Yemen’e ve Husilere değil İsrail‘e yönelik Gazze‘deki akan kanı sonlandırmak için kullanmalıdır.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi