Zafer Partili Özbek’ten 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde Dikkat Çeken Açıklama

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sevda Özbek :Ey Türk Kadınları! Yalnız değiliz ve asla yalnız olmayacağız. Asla çaresiz değiliz!
Şiddete maruz kaldığımızda ne yapabiliriz? Nerelere başvurabiliriz?

Yayınlama: 25.11.2022 17:07
A+
A-

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Kadın, Çocuk Ve Aile Politikaları Başkanı Sevda Özbek 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Sevda Özbek yaptığı açıklamada “Biz kadınların ve çocuklarımızın hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle hesaplaşacağız.
Türk Kadınları; çaresiz değilsiniz.” ifadelerini kullanırken,kadınların şiddete maruz kaldıklarında ne yapmaları gerektiğini ve nerelere başvuracaklarını açıkladı.

Sevda Özbek yazılı ve video olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:


“Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” demiş Ulu Önder Atatürk.

Mevcut zihniyet sayesinde, omuzlar üzerinde değil yerlerde sürünüyor kadınlarımız.

“Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması” sonuçları;
Şiddete maruz kalan kadınlarımızın, yaşadıklarından hiç kimseye bahsetmediğini ve şiddetle tek başına mücadele etmeye çalıştıklarını gösteriyor.
Kimseye anlatamıyorlar. Utanıyorlar, suçlanacaklarını düşünüyorlar, yaşadığı şeyin şiddet olduğunu fark edemiyorlar, şiddeti hak ettiklerini zannediyorlar, kimsenin kendisine inanmayacağını ya da inansa bile önemsenmeyeceğini, anlattığı anlaşılırsa şiddetin artacağından korkarak ve tekrar yaşamamayı sadece ümit ediyorlar.

Biz kadınların ve çocuklarımızın hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle hesaplaşacağız.
Türk Kadınları; çaresiz değilsiniz.

Şiddete maruz kaldığınızda;
Öncelikle en yakınınızdaki polis veya jandarma karakoluna ya da savcılığa başvurun. Evden çıkamıyorsanız 155 Polis İmdat Hattı’nı arayın.

Fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldıysanız, karakola başvurun ve öncelikle darp raporu alabilmek için hastaneye sevk edilmeyi talep edin.
Karakolda, anlattıklarınızın yazıldığı tutanağı okuyun, eksiklikler varsa düzelttirin, sonra imzalayın ve mutlaka tutanağın bir örneğini alın.

Savcılığa başvuruyorsanız; yaşadığınız olayı ayrıntılarıyla dilekçenize yazın. Dilekçeyi en az iki kopya hazırlayın. Dilekçenizin teslim alındığına dair tarih ve imza atılan bir kopyasını kendiniz için alın.
Eğer bir hastanenin acil bölümüne başvurduysanız, doktordan darp raporu alın ve şikayetinizi hastane polisine iletin.

Ey Türk Kadınları
Yalnız Değiliz ve asla yalnız olmayacağız.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi