Zülâl Kalkandelen :Hayvan haklarını yok sayanlara oy yok!

Zülâl Kalkandelen :Hayvan haklarını yok sayanlara oy yok!
Yayınlama: 15.03.2024 18:43
A+
A-

Kedi Eros’un trajik ölümü, İbrahim Keloğlan adındaki şahısın adını gündeme taşıdı. Bu üzücü olay, hayvan hakları konusunda toplumsal duyarlılığı bir kez daha gözler önüne serdi.

Mahkeme, “iyi hal” indirimiyle İbrahim Keloğlan’a kasten hayvan öldürme suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi ve ek olarak yurt dışına çıkış yasağı ile adli kontrol şartı getirildi.

Başka bir olayda da Köpeklere cinsel istismarda bulunan, en son sapıklığında ise suçüstü yakalanan Yalçın Ünalleylioğlu tutuksuz yargılanarak serbest bırakıldı. Duruşma 24 Eylül’e ertelendi.

‘HAYVAN HAKLARINI YOK SAYANLARA OY YOK!’

Gazeteci yazar ,Hayvan Özgürlüğü Aktivisti  Zülâl Kalkandelen Cumhuriyet gazetesinde “Hayvan Haklarında Büyük Utanç” başlığıyla  yayınlanan bugünkü yazısında tepkilerini dile getirdi.

Kalkandelen yazısında “Hukuk devletinde halkın temsilcilerinden oluşan meclisler, adaleti tesis etmek için yasa yapar. Bunca yıldır hayvanları korumayan yasalarla toplumu aldatanları biliyoruz. Bu vesileyle bir kez daha bildiriyorum: Hayvan haklarını yok sayanlara ve bu şiddete geçit veren siyasetçilere OY YOK!” ifadelerini kullandı.

Zülâl Kalkandelen yazısında şunları söyledi:

Köpeklere cinsel istismarda bulunan, birinde suçüstü yakalanan Yalçın Ünalleylioğlu, tutuksuz yargılanarak salı günü Ankara’da serbest bırakıldı, 24 Eylül’e duruşma tarihi verildi.

Çarşamba günü ise İstanbul Küçükçekmece adliyesinde tarihi bir gündü. 3. katta, altı dakika boyunca Eros adlı kediye işkence ederek katleden İbrahim Keloğlan’ın duruşması görülürken 7. katta, Badem adlı yavru köpeğe tecavüz eden Ahmet Aybar hâkim önündeydi. Tecavüz suçunu işleyene 2 yıl 2 ay hapis cezası ve 8 bin TL para cezası verilirken Eros’un katili 2 yıl 6 ay hapis cezası ve yurtdışı yasağı cezası aldı.

Fakat tecavüz suçunda cezanın üst sınırı yasada üç yıl olarak belirlendiği için yatarı yok, öldürme suçunda ise ceza dört yıl olan üst sınırdan uygulanmadığı için her iki suçlu da serbest kaldı!

Üstelik Keloğlan, vahşetin anbean görüntüleri olduğu halde, mahkemede, olayın yanlış aktarılıp halkın kin ve düşmanlığa sevk edildiğini söyleyerek tepki gösterenleri suçladı! Savcı en üst sınırdan ceza istediği halde, mahkeme heyeti yine “iyi hal” indirimi yaptı.

HAYVAN HAKLARINI YOK SAYANLARA OY YOK!
16 Şubat’ta bu köşede yazdığım yazıda, “Bu neyin iyi hali?!” diyerek sormuştum:

O şiddet videosunu izleyen bir hukukçunun, böylesine korkunç bir cinayeti işleyen kişinin bu ceza ile ıslah olamayacağını, toplum içine karışmasının zararlı olduğunu bilmesi gerekmiyor mu?

TBMM’de yasa görüşülürken “Hayvana tecavüz cezasız kalamaz!” dediğimde, “Hiçbir yasa suçu önlemez!” diyerek beni susturmaya çalışan AKP grup başkanvekili avukat Özlem Zengin adliyelerde “Katil vuruyor, devlet koruyor!” diyen adalet haykırışlarını duyuyor mu bilmem ama hayvan hakları savunucularının kararı çok net!

Hukuk devletinde halkın temsilcilerinden oluşan meclisler, adaleti tesis etmek için yasa yapar. Bunca yıldır hayvanları korumayan yasalarla toplumu aldatanları biliyoruz. Bu vesileyle bir kez daha bildiriyorum: Hayvan haklarını yok sayanlara ve bu şiddete geçit veren siyasetçilere OY YOK!

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN : CUMHURİYET 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi