Hepimiz Enkaz Altındayız

Hepimiz Enkaz Altındayız
Yayınlama: 07.02.2023 19:46
Düzenleme: 08.02.2023 22:33
A+
A-

Mevsim kış, hava soğuk ve deprem kuşağının ülkesinin tekrarlanan acıları!…

Aynı sahneleri izliyor, aynı fotoğraflara bakıyoruz!

İçimiz kan ağlıyor, hepimiz üşüyoruz.

Hepimiz enkaz altındayız.

Yine o soru geliyor aklıma: Aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar elde etmek mümkün mü?

Ülkemizde yaşananlar tam olarak bu çünkü.

Öğrenmek bu kadar zor mu? sorusu geliyor aklıma.

Ya da öğrenmek için bu kadar acı mı çekmek gerekiyor?

Neden?

Akıl ve bilimden uzak bir kültürün aktarılması amaçlanmış da ondan.

İnsan değil,sermaye öncelemiş de ondan!

Bu yeni değil elbette. Son yirmi yıl ile de sınırlı değil. Bu kurtuluş ve kuruluş sonrasında ülkemiz üzerinde emellerini gerçekleştirmek isteyen güçlerin bizi bizim inançlarımızla, değerlerimizle tüketmesinin adımları.Savaşarak elde ettiklerimizi geriye alabilmenin döşenen taşları.  Bunun için ne gerekiyorsa yaptılar/yapıyorlar. İnandığımız, değer verdiğimiz her şeyimizi kullandılar/kullanıyorlar. Ne yazık ki işbirlikçileri var ve birlikte ulusumuzun gelişmemesi için ellerinden geleni yaptılar/yapıyorlar.Dinin siyasete alet edilmesinden tutun da etnik kökenler üzerinden ayrıştırmaya kadar karanlığımızı derinleştiriyorlar.

Kaynaklarımızı kullanmamızın önüne set çektiler. Adeta üretmeyen tüketen bir toplum olmamız için politikalar ürettiler.Sermaye belirli bir zümreye teslim edildi ve halk her geçen gün yoksullaştırıldı.

Bu tabloda gelen felaket isyanımızı derinleştirdi.Bu kadar zor mu öğrenmek demeden,aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemenin delilik olduğunu söylemeden edemedik/edemezdik. Çünkü insandık!

Yeter ama yeter artık!

Silkinip kendimize gelmemiz, el ele vererek birlikte büyümemiz, yalana, dolana bulaşmış yapıları içimizden söküp atmamız gerekiyor.

Enkazların altında sayısını bilmediğimiz insanlarımız kurtarılmayı beklerken ve etraflarında sevenlerinin yürekleri dağlayan çığlıkları yükselirken yağmalara tanık olduk. Fiyatları artırarak bu acı tablodan kazanç elde etmeyi amaçlayanlara tanık olduk.

İnsanlığımızdan utandık!

Kim bunlar?

Nerede yetiştiler?

Nasıl bir eğitim sistemimiz var?

Bu sistemle karanlıkları nasıl aşarız? demeden edemezdik!

Yeni ve temiz bir başlangıca ihtiyacımız var.El ele vermeliyiz, birleşmeli, bütünleşmeliyiz. Yaraları sarmalı, bilimi önceleyen yöntem ve tekniklerle yeniden yapılanmalı ve enkazın altından çıkmalı, nefes almalıyız.

Bir daha enkazların altında kalmamak için ne gerekiyorsa yapmalıyız!…

Mevsim kış, hava soğuk ve deprem kuşağının ülkesinin tekrarlanan acıları!…

Aynı sahneleri izliyor, aynı fotoğraflara bakıyoruz!

İçimiz kan ağlıyor, hepimiz üşüyoruz. Hepimiz enkaz altındayız.

Birleşmeli, bütünleşmeli, tutunmalıyız!

Acıları yok edemeyiz ama yaralarımızı sarabilir, karanlıkları aşarak azaltabiliriz.

Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Rize’de tamamladı. Lisans eğitimini işletme alanında, yüksek lisans eğitimini; Eğitim Bilimleri, Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında tamamladı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Yönetimi ve Politikaları Ana Bilim Dalı, Eğitim Yönetimi ve Teftiş Doktora Programına devam etti. Eğitim iş kolunun çeşitli kademelerinde görev yaptı. 21.02.2019 tarihinde kamudaki eğitim yöneticiliği görevinden emekli oldu. Eğitimci-Yazar-Şairin; TODAİE Hazırlık Kılavuzu, iki adet şiir, on bir adet çocuk ve genç edebiyatı olmak üzere toplam 14 adet kitabı bulunmaktadır. Ayrıca eğitim bilileri aralında ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Meslek hayatı boyunca çok sayıda ulusal proje ile Avrupa Birliği projesi yazmış ve yönetmiştir. Eğitim bilimleri, proje döngüsü ve kişisel gelişim alanlarında çok sayıda eğitici eğitimi sertifikasına sahip olup yetişkin eğitimleri vermiştir. Halen çeşitli gazete ve haber sayfalarında makaleler yazmaktadır. Medya Siyaset YouTube TV kanalı Genel Yayın Koordinatörü ve programcılığı yapmaktadır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Çok derinden ETKİLEYEN VE DUYGULANDIRAN, her cümlesi MUHTEŞEM VE MÜKEMMEL bir analiz ve sentez. Üstün ve özgün yazarı sevgili Hatice TOPCU’ya en içten tebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler, yeni başarılar ve umutlar. Hepsi de MUHTEŞEM SONUÇLARINDAN birinde yazmış ve vurgulamış olduğu üzere “Silkinip kendimize gelmemiz, el ele vererek birlikte büyümemiz, yalana, dolana bulaşmış yapıları içimizden söküp atmamız gereken” o ulu ve kutsal ulusal ve toplumsal utku ve kurtuluş günü ve saatı er veya geç ama mutlaka gelecektir hatta yakındır.