Mavi Vatan Korumadı mı? | İlker Güven Yazdı

Mavi Vatan Korumadı mı? | İlker Güven Yazdı
Yayınlama: 08.09.2022 19:09
A+
A-
Türkiye’nin Toprak Vatanı 783.562 Kilometrekare,Mavi Vatanı 462.000 Kilometrekare,Beyaz Vatanı da,1.245.562 Kilometrekare alan ve üstüdür.Sayılarla ifade edilen Mavi Vatanımızın,yani Deniz Yetki Alanlarının ne kadarını ilan ederek resmiyet kazandırdık? Karadeniz’deki Mavi Vatanımızı 1986 yılında tek taraflı MEB (Münhasır Ekonomik Bölge)’mizi ilan ettikten sonra,Karadeniz’e sahildar ülkelerle ayrı ayrı yapılan Anlaşmalarla Karadeniz’de MEB yani Mavi Vatan Karadeniz Bölgesine resmiyet kazandırdık.MEB neyi ifade eder? MEB; ” Kıyı Devletinin Bitişik Bölgede,doğal kaynaklar,coğrafya,jeolojik ve biyolojik varlıklar üzerinde,deniz araştırmaları yapmak,edinimlerini kullanmak ve korumak için,deniz içinde ve dibinde egemen,hak ve hukuka sahip olmak demektir. ”
Doğu Akdeniz Mavi Vatanda sadece 27 Kasım 2019 tarihinde Libya ile Deniz Yetki Alanları Sınırlandırma anlaşması yapıldıktan sonra  BM’lere bildirilerek tescil edilmiştir.Ancak hala Adalar Denizi (Ege) ve Doğu Akdeniz’de,Karadeniz’de olduğu gibi MEB ilan edilmemiştir.
Adalar Denizinde(Ege);Ana Karalar başlangıç kabul edilerek,Ortay Hat esasına göre Deniz Yetki Alanı (MEB) olarak ilan edilebilir.
Akdeniz’de ; Karadeniz’de olduğu gibi MEB ilan edilerek,ayrıca Suriye,Lübnan,Filistin,İsrail ve Mısır ile karşılıklı Deniz Yetki Sınırlandırma (MEB) Anlaşmaları yapılabilir. Özellikle; Mısır Yunanistan ile yaptığı MEB Anlaşmasında kaybettiği,15 Bin Kilometrekare alanı bizimle yapacağı Anlaşma ile kazanmış olacaktır. Ayrıca Mısır,İsrail ve Lübnan’ın,GKHD (Güney Kıbrıs Haydut Devleti)  ile yaptığı Anlaşmalardaki kayıplarını,Türkiye ile yapılacak Anlaşma ile,Mısır 21.500 Kilometrekare,İsrail 4.600 Kilometrekare ve Lübnan’da ,3.957 Kilometrekare alan kaybını önleyecektir.
Yunanistan ile sorunların çözümünde uygulanacak jeopolitik stratejinin esasları ne olmalıdır? M.Ö.6.YY da;Sun Tzu Savaş Sanatı eserinde,”Maharet yüz savaşta yüz zafer kazanmak değil,Düşmanı savaşmadan mağlup etmektir,” diyor. Bu ünlü stratejik öngörüye göre, ABD ve AB’nin desteğini alarak Türkiye’yi tahrik ve kışkırtmaya çalışan Yunanistan’a karşı uluslararası kuruluşlar üzerinden aktif,tarafsız ve kararlı diplomatik güç kullanımının uygun olacağı değerlendirilmektedir.Yunanistan 1931 yılında uluslararası uçuş kontrolu için Hava Sahasını 10 Deniz Mili olarak deklare etmiştir.Türkiye,yeterli Hava Kuvveti olmadığı için sorumluluktan da,kurtulduğunu düşünerek sessiz kalmıştır.Bilahare Yunanistan 1936 yılında da,tek taraflı olarak Karasularını 6 Deniz Mili ilan etmiştir.Bu durumda da,Türkiye, yakın İtalya tehdidi ve Venizelos ile düzenli ilişkiler nedenleriyle ses çıkarmamıştır.Oysa Lozan Antlaşmasına göre Adalar Denizinde kara suları 3 Deniz Milidir.Türkiye en azından ikinci dünya savaşı arifesinde NOTA vererek itiraz etmesi gerekirken,tam aksine 1964 yılında Adalar Denizinde Karasularını 6 Deniz Miline çıkardığını ilan etmiştir.Oysa Türkiye’nin egemenlik tapusu olan Lozan Antlaşmasının her maddesini aktif kararlı diplomasi ile koruması Güvenlik ve Beka gereğidir.
Doğu Akdeniz’de Mavi Vatanın bağrında Türkiye’nin asla vazgeçemeyeceği adeta demirli bir Uçak Gemisi gibi duran KKTC bulunmaktadır.Atatürk;”Efendiler,Kıbrıs Adası düşman elinde bulunduğu sürece,ikmal yollarımız tıkanır.Kıbrıs’a dikkat ediniz.! Bu Ada bizim için çok önemlidir.!”diye vurgulayarak; tarihi,stratejik,ekonomik ve jeopolitik hedef göstererek direktif vermiştir.
Sonuç olarak:
  .Uluslararası ilişkilerin iç politikada siyaset aracı olarak kullanılmamasına ve İç Cephenin tek vücut olmasına azami özen gösterilmelidir.
  .Atatürk’ün dediği gibi,”Savaş hayati olmadıkça cinayettir.”
  .İngiliz Lord Palmerstone 1858’de”İngiltere’nin daimi dostları ve daimi düşmanları yoktur.İngiltere’nin daimi çıkarları vardır.”dediği gibi,Türkiye’nin de,daimi dost ve düşmanları yoktur.Türkiye’nin Ulusal Çıkarları ve Ulusal Jeopolitik hesapları vardır.
  .Akdeniz Mavi Vatanda bu güne kadar MEB’nin ilan edilmemiş olmasının gerekçesi bilinmemektedir. MEB ilanı ile Abdülhamit dip delme gemisi ile iki Fırkateyn’in de,Kıbrıs yakınlarınadi 6 numaralı sahaya gönderilmesinin de,uygun olacağı düşünülmektedir.
  . RF Yunanistan’ı düşman Ülkeler arasında bildirmektedir.Bu durumda Türkiye ile RF nin çıkarları Doğu Akdeniz ve Adalar Denizinde örtüşmektedir.
   . GKHD de Banka bağlantıları bulunan RF na, KKTC’de,Bankacılık ve Donanması için de,Liman kolaylığı KKTC’nin Tanınması şartıyla sağlanabilir.
    . Lozan Antlaşmasındaki, Adalar Denizinde Karasularının ve Hava Sahasının 3 Deniz Mili olarak uygulanması ile, Askersizleştirilmesi zorunlu Adaların Askerden arındırılması ve EGAYDAAK
(Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan’a Devredilmemiş
Ada,Adacık ve Kayalıklar)’dan hukuksuz olarak işgal edilen 18 Ada ve 1 Adacığın, boşaltılması için ısrarlı aktif diplomatik  girimlerde bulunmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Emekli Tuğamiral
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.