TFF’den Riyad ve Süper Kupa açıklaması: Atatürk ilkelerimiz tartışmaya açık olmamıştır

Suudi Arabistan’daki Süper Kupa maçının krize dönüşmesinin ardından Türkiye Futbol Federasyonu bazı konularla ilgili açıklama yayınladı. TFF, olaylardan 4 gün sonra “Atatürk ilkelerimiz tartışmaya açık olmamıştır” ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yaptı.

TFF’den Riyad ve Süper Kupa açıklaması: Atatürk ilkelerimiz tartışmaya açık olmamıştır
Yayınlama: 02.01.2024 19:38
A+
A-

Türkiye Futbol Federasyonu, Riyad’da yaşanan Süper Kupa rezaleti sonrasında yaşananlarla ilgili bir açıklama yayınladı.

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın Atatürk materyallerine izin verilmediği için maça çıkmamasıyla sonuçlanan Süper Kupa müsabakası ileri bir tarihe ertelendi.

Olaylı maçın Arabistan’da düzenlenmesi konusunda, SMC (Saudi Media Company / Riyadh Season şirketinden teklif aldıklarını açıklayan TFF, her iki kulübün onayıyla organizasyon kararına verildiğine dikkat çekti.

4 gün önce yaşanan krizin ardından, ilk kez Atatürk’le ilgili iddialara yanıt niteliği taşıyan bir açıklama yayınlayan TFF, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürece dahil olup olmadığı konusunda bilgi verdi.

İşte TFF’nin Riyad açıklaması:

Türkiye Futbol Federasyonu olarak siyasetin spora asla karışmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu inancımız ve iki güzide kulübümüzle yürüttüğümüz şeffaf iş birliğine istinaden, 2023 Turkcell Süper Kupa – Riyad süreci hakkında bazı önemli konulara açıklık getirmek isteriz:

2023 Turkcell Süper Kupa müsabakasının Riyad’da oynanması teklifi federasyonumuza SMC (Saudi Media Company / Riyadh Season) şirketi tarafından iletilmiş, her iki kulübümüzün onayıyla imzaya taşınmıştır. Cumhurbaşkanımızın bu sürece herhangi bir şekilde dahil olduğuna ilişkin bütün iddialar asılsızdır.

Sürecin hiçbir aşamasında millî değerlerimiz ve Atatürk ilkelerimiz tartışmaya açık olmamıştır. Aksi iddialar asılsız, art niyetli ve milletimizin bütünlüğünü hedef edinen provokasyon amaçlıdır.

İlgili müsabaka FIFA Statüsü gereğince, FIFA Uluslararası Maçların Düzenlenmesine Dair Talimata tabidir. Uluslararası maçlarda olması gereken tüm gereklilikler ve prosedürler bu maç için de aynen geçerlidir.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak toplumumuzun en önemli birleştirici gücü olan sporun farklı amaçlara alet edilmesi yönündeki çabalara asla müsaade etmeyeceğimizi vurguluyor, Türk futbolunun başarılarla adından söz ettirmesi için çalışmaya kararlılıkla devam edeceğimizi ifade ediyoruz.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Kaynak: sozcu.com.tr

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi