Türker Ertürk:Halen ülkemizi yöneten iktidar iradesi bu durumun farkında mı?

Türker Ertürk:Halen ülkemizi yöneten iktidar iradesi bu durumun farkında mı?
Yayınlama: 04.01.2024 20:00
A+
A-

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk , Lübnan’da Hamas’ın ikinci adamı Salih Aruri’ye düzenlenen suikast ve İran’da Devrim Muhafızı Kasım Süleymani’yi anma töreninde yapılan bombalı saldırı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türker Ertürk,X hesabından yaptığı açıklamada “Lübnan ve İran’daki kışkırtmaların bölgemize ve yer küremize etkileri ne olur?” başlığı  şunları söyledi:

Lübnan‘da ve İran‘da meydana gelen saldırılardan sonra Gazze‘de halen devam eden savaşın Türkiye‘yi de içine alacak şekilde büyüme riskini çok artmıştır. Bu kışkırtmaların içinde İsrail‘in olduğu çok aşikar. Hedefi ise Gazze konusunda başlangıçta belirlediği siyasi hedefi için elverişli ortamı oluşturmaktır.

Netanyahu‘nın belirlediği siyasi hedef; Gazze‘deki Filistinlerilerin bölge dışına sürülmesi ve iki devletli çözüm formülünün tamamen çöpe atılmasıdır. İsrail açısından savaşı bölgeselleştirebilmek için işin içine İran’ın ve vekil güçlerinin çekilmesi gereklidir.

İran‘ın savaşa girmesi demek; Hürmüz ve Bab el Mendeb Boğazları’nda ikili blokaj ve ham petrol fiyatlarının 500 ABD dolarına fırlaması demektir. Şu anda 75 ABD doları seviyesindedir. Bu ister istemez küresel bir savaşı tetikleyebilir.

Halen ülkemizi yöneten iktidar iradesi bu durumun farkında mı?”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi