Türkiye ve Nato (2)

Türkiye ve Nato (2)
Yayınlama: 31.01.2023 18:21
Düzenleme: 31.01.2023 19:09
A+
A-

NATO’nun Amacı, ABD’nin önderliğinde ilk kurulduğu günden, günümüze kadar Siyasi ve Askeri olarak ABD’nin Ulusal Çıkarlarının korunması ve özellikle kendi Silah Sanayine pazar oluşturmak üzere kurulmuş bir ittifaktır.

Türkiye NATO’nun 71 yıldır üyesidir. Son zamanlarda başta ABD ve İngiltere olmak üzere Türkiye’nin hayati kendi Ulusal Çıkarlarını korumak için aldığı kararlara karşın,Medya araclığı ile yetkili ve yetkisiz kişiler tarafından Türkiye’nin İttifaktan çıkarılması ileri sürülmektedir. Oysa yasal olarak bir Müttefikin NATO üyeliğine son vermenin her hangi bir yolu yoktur.Ancak teknik olarak bir müttefikin kurucu Antlaşmanın maddelerini ihlal ettiğine oy birliği ile bir karar verilebilir ise,ki çok zor belki üyeliğine son verilebilir.NATO-TÜRKİYE ilişkileri öylesine iç içegeçmişki,ayrılmaya karar veliği andan itibarende,en az beş-altı yıllık bir süreye ihtiyaç duyulacaktır. Yani oldukça zor, ancak Türkiye’nin kuruluş ilkelerinin en önemlisi olan Tam Bağımsızlık ilkesine uygun bir duruma gelmesi için de çok yararlı bir yol olacaktır. ABD Türkiye’nin İttifak dışında kalmasının fayda ve mahzurlarını değerlendirdiğinde,Jeopolitik bir gücün kaybını ulu orta söylenenlerin aksine, bugüne kadar olduğu gibi diplomatik kanallarla önlemeye gayret göstereceği değerlendirilmektedir.Zira ABD’nin Türkiye’de on iki adet vazgeçemeyeceği Üs ve bir çok olanaklara sahiptir.Özellikle İncirlik Üssünde Türkiye’nin çıkarlarına aykırı,Ülkeyi Nükleer hedef haline getiren, 51 adet Nükleer Başlıklı Jupiter füzeleri var.!! Esasen bizim endişe etmemize hiç gerek yok, ABD’nin bu olanakları kaybetme endişesinin daha fazla olacağı hiç unutulmamalıdır. Ancak,Üyelikten çıkarılma söylemlerini endişe ile karşılamak yerine Ulusal Birlik ve Beraberliğimizi sağlayarak,özgüven içinde Kurtuluş Savaşı ruhu ile kendi savunma sanayimizi güçlendirerek, TSK’lerimizi Ulusal Harp Silah ve Araçlarla donanımlı hale getirmeliyiz. Böylece,ABD Ulusal Çıkarlarına hizmet edecek şekilde NATO emrine tahsis ettiğimiz TSK’lerini,Mavi Vatan’dan itibaren oluşan Tehdit ve Tehlikeleri karşılayarak, Ulusal Çıkarlarımızı koruyacak şekilde yapılandırma olanağına kavuşuruz. Atatürk dönemindeki gibi bölge Ülkeleri ile dostluk ve saldırmazlık Antlaşmaları yaparak da,doğal savunma ve ekonomik işbirliği olanaklarımızı güçlendirebiliriz.

Özetle,NATO’nun zaman içerisinde öncelikle Askeri kanadından çıkmak, Ulusal Çıkarlarımıza  hizmet etmek , ABD uydusu olmaktan ve askeri komutasından kurtulmak demektir. Bu konuda özgüvenimizi koruyarak,umutsuzluğa kapılmadan,oluşan çok kutuplu dünyada, üç Kıtanın kesim noktasında önemli Jeopolitik konumdaki Türkiye Cumhuriyetini,Tam Bağımsız kalarak,bölgede huzur ve güvenin teminatı olarak yaşatmalıyız. Türkiye’nin bugünkü koşulları, kurtuluş savaşındaki koşullara kıyasla çok daha güçlüdür. Atatürk’ün dediği gibi umutsuz durum yoktur, sadece umutsuz insan vardır. Umutlarımızı yok etmeyelim.!

YAZININ İLK BÖLÜMÜ:

Emekli Tuğamiral
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.