Amerika’nın Truva Atı Yunanistan

20.06.2022 21:30
Okuma Süresi: 13 dakika
A+
A-
Amerika’nın Truva Atı Yunanistan

Yeni Dünya Sistemi adı verilen süreç yavaş ama iyiden iyiye kendini belli ederek mecrasında ilerlediğini göstermeye başlamıştır. Son zamanlarda strateji uzmanları bu konu üzerine ciddi olarak eğilmeye, yeni kutup merkezleri üzerine hipotezlerini öne sürmeye başlamışlardır.

Birçoğu gibi ben de doğuda yükselen güç Çin ile batıda sessiz ve dipten gelen İngiltere’nin yeni kutup merkezlerinin en güçlü adayları olduklarını savunmaktayım. Ancak ben ek olarak Türkiye merkezli Türk Devletleri Teşkilatı oluşumunun iyi hazırlanmaları haline Üçüncü Kutup olarak Yeni Dünya Sisteminin yıldızı olmaya en yakın dönemi yakaladığına inanmaktayım.

24 Şubat 2022 tarihinde başlayan ve halen devam etmekte olan Ukrayna-Rusya Savaşı ile Rusya’nın artık bir güç merkezi olma özelliğini kaybetmekte olduğu ortaya çıkmıştır. Kaldı ki Rusya,1990’ların başında küresel güç olma özelliğini kaybetmiştir. Ukrayna savaşını kaybetmesi halinde bölgesel güç olma özelliğini de kaybetmekle karşı karşıya olduğunun bilinci ile hareket etmekte ve savaşı kazanmak için her çılgınlığı yapabileceğini göstermeye çalıştığı anlaşılmaktadır.

Rusya’nın en stratejik kozu Avrupa’nın Rus doğalgazına göbekten bağlı olmasıdır. Bu nedenledir ki ABD merkezli ambargo kararlarına tam manasıyla riayet edilmemektedir. Ancak Ukrayna savaşını kaybetmesi halinde bünyesindeki bazı azınlıkların bağımsızlık hareketlerine girişebileceği, muhtemel bir bölünme sürecinde bazı yeraltı zenginliklerini kaybedebileceği riskinin de belirmesi Rusya lideri Vladimir Putin başta olmak üzere yöneticilerinin uykularını kaçırdığı muhakkaktır.

Rusya cephesinde bunlar yaşanırken vekalet savaşları stratejisi ile Ukrayna’yı savaşa sürükleyen Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ukrayna paravanı ile Yunanistan’ın hemen her bölgesine askeri yığınak yapmaktadır. Hali hazırda kurduğu 9 askeri üs merkezine yerleşen yaklaşık 120.000 askeri ile Batı Trakya ve Adalar Denizi’ne yerleşen ABD, bazıları siyasiler olmak üzere Yunanistan halkını dahi tedirgin etmeye başladığı bir süreç yaşanırken, Rus tehdidi nedeniyle gelindiği söylemleri artık inandırıcılığını kaybetmiştir. Zira Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve bazı Yunan bakanlarının Türkiye aleyhine söylemlerini sertleştirmeye başlamaları hatta işi tehdit boyutuna taşımaları dikkat çekicidir.

Bu arada İran Devrim Muhafızları’nın üst düzey isimlerinden Albay Hassan SayidKhodaei,22 Mayıs 2022 tarihinde Tahran’dakievinin önünde uğradığı suikast sonucu öldürülmüştür. Suikastten sonra İsrail yönetiminin, İran’ın olası saldırıları nedeniyle vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin, İran’ın suikastına uğrayabilirsiniz” şeklinde uyarıda bulunmasının ardından İsrail Dışişleri Bakanı YairLapid’in 13 Haziran 2022 günü yaptığı açıklamada “İsraillilere gerekmedikçe İstanbul’a ve Türkiye’ye gitmeme çağrısı yapıyoruz. Eğer İstanbul’daysanız derhal İsrail’e dönün, İstanbul’a uçuş planınız varsa iptal edin” sözlerine Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından sert bir şekilde tepki gösterildiği ve “Terörle mücadeleye ilişkin işbirliği mekanizmalarımız çerçevesinde, gerekli her türlü güvenlik tedbiri alınmaktadır” sözlerinin uluslararası basın kuruluşlarında yer aldığı görülmüştür.

Bu süreç yaşanırken bir de Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın 14 Haziran 2022 günü Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) gerçekleştirdiği ziyarette Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile bir araya gelmesi oldukça dikkat çekicidir. Ziyarette Abbas’ın, Rum tezlerini destekleyen açıklamaları ve ilaveten en kısa zamanda GKRY-Filistin-Yunanistan üçlü zirvesinin yapılmasını temenni ettiğini beyan etmesi[1] özellikle Türkiye’den bazı kesimlerde şaşkınlık yaratsa da esasında Yaser Arafat’tan itibaren geçmişten beri Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) liderlerinin Yunanistan, GKRY, Ermenistan ve Çin başta olmak üzere; Türkiye, Azerbaycan ve Doğu Türkistan Türkleri aleyhine onlarca açıklamaları olduğu unutulmamalıdır[2].

Etrafında bu olaylar yaşanırken Türkiye’nin, Ukrayna ile Rusya arasında tarafsızlığını muhafaza ederek dış politikasını şekillendirmeye ve savaşın bir an önce bitmesi için arabuluculuk/diplomasi trafiğini neredeyse kesintisiz bir şekilde yürüttüğü görülmektedir. Ancak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı açıklamasında; Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat 2022’den itibaren devam eden savaşı kastederek “Ukrayna ordusuna yapılan son teknoloji silah tedarikinin özellikle Donbass bölgesini Rus kontrolünden kurtarmaya yardımcı olabileceği ancak savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız. Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeliyiz. Maliyetleri yüksek olsa bile sadece askeri destek için değil, artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle de Ukrayna’ya destek vermeliyiz[3] sözleri ile dolaylı olarak ABD’nin savaşı uzatmaya çalıştığı yönündeki kanaatleri güçlendirmiştir.

Zira ABD’de ekonomik sorunların ve ayrılıkçı söylemlerin her geçen gün arttığı görülmektedir. Dolayısı ile iç kamuoyunu oyalayabilmenin bir başka yöntemi olarak Ukrayna-Rusya savaşı örneğinde olduğu gibi savaş argümanlarını geliştiren ABD yöneticilerinin, bunu bir basamak daha yükselterek uzun bir süredir Yunanistan-Türkiye savaşı planladıkları anlaşılmaktadır.

Kıbrıs sorunlarının başladığı 1950’lerin ortasından itibaren sürekli Türkiye aleyhine eylemler ve kararlar uygulayan ABD, Irak’ın işgal planında topraklarını ABD askerlerine açmayan Türkiye’ye ayrıca bir kez daha kinlendiğini her vesileyle gösterirken, Irak’ı ve Suriye’nin kuzey bölgelerine adım adım yerleşmiş, bu bölgelerde Türkiye aleyhine faaliyet yürüten başta PKK/PYD/YPG terör örgütü olmak üzere her oluşumu siyaseten ve lojistik olarak alenen desteklemiştir.

Ayrıca Arap Baharı olayları arkasından gelişmeler ekseninde Irak ve Suriye sahalarına IŞİD elemanlarını yerleştikleri ve bunlarla mücadele iddiaları ile ABD liderliğinde 84 ülke ve kuruluş ile birlikte 30 NATO ülkesinden Türkiye hariç 29’u PKK/PYD/YPG terör örgütüne destek vermişler ve desteklerini halen devam ettiği hatta PKK/PYD terör örgütünü “benim kara ordum” diyerek NATO tarafından desteklendiği ve IŞİD mücadelesi paravanı ile Türkiye’ye karşı teçhiz edildiği de bilinmektedir.

Gelinen süreçte ABD, Ukrayna-Rusya gerilimi ve savaşı bahanesiyle Yunanistan/Batı Trakya ve adalara üsler kurarken, Fransa ve ABD ayrı ayrı Yunanistan ile Savunma ve İşbirliği Anlaşmaları imzalamaları, Yunanistan’ın bu gelişmelerden güç alarak Türkiye aleyhine açıklamalar ve bazı girişimlerde bulunmaya çalışması gibi gelişmeler tarafların gerçek niyetlerinin Türkiye’ye karşı olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Sonuç Olarak;

Türkiye’nin, çok yönlü olarak kuşatılmaya ve kıskaca alınmaya çalışıldığı açıkça görülmektedir; çünkü ABD merkezli olarak dört bir tarafında aleyhine her türlü oluşumu gerçekleştirmeye çalışanlara göz atıldığında; Yunanistan, GKRY ve İsrail’in ana oyuna dahil oldukları belli olmuştur.

Oyuna İran’ın da dahil edilerek Türkiye’nin doğudan da kuşatılmak istenildiği anlaşılmaktadır. Ayrıca bir de Finlandiya ve İsveç üzerinden Türkiye’yi NATO ülkeleri ile karşı karşıya getirmeye çalıştıkları ortaya çıkarken, İsrail’in de oyuna dahil olarak İran’ı Türkiye ile karşı karşıya getirmeye çalıştığı görülmektedir.

Dolayısı ile Türkiye Cumhuriyeti karar alıcı mekanizmalarını zorlu bir süreç beklemektedir. Bu süreçte 29-30 Haziran 2022 tarihlerinde İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılacak olan NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı toplantılarda ana gündem maddelerinin Rusya-Ukrayna Savaşı, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelikleri ile Türkiye’nin ikna edilmesi olacağından hareketle Türkiye karar alıcı mekanizmaları çok yönlü olarak hazırlıklı olmalıdır.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye karar alıcı mekanizmaları karar verirken, 1974 yılında NATO’dan çıkartılan Yunanistan’ın 1980’de, 1967 yılında NATO Askeri Kanadından ayrılan Fransa’nın da 2009’da geri dönüşlerinde Türkiye tarafından destek verilirken yapılan stratejik hataların tekrar etmemesi, Türkiye için hayati öneme haizdir. Dolayısı ile karar verilirken kısa ve uzun vadede Türkiye lehine olacak şekilde planlar hazırlanmalı, aleyhine olabilecek olumsuz her türlü olasılığa karşı hazırlanılmalıdır.

Zira; 1974 yılında NATO’dan ayrılan Yunanistan’ın 1980’de geri dönüş kararına onay veren zamanın Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren’i razı etmek için Amerikalı NATO Komutanı General Bernard Rogers’in; Ege’deki ihtilâfları çözümleyeceklerine dair söylediği “Bay Evren, size asker sözü veriyorum, artık Yunanistan Türkiye’nin dostu olacaktır” örneğinde olduğu gibi yazılı olmayan taahhütlere Türkiye karar alıcı mekanizmaları itibar etmemelidir.

Türkiye’nin NATO’dan bir şekilde çıkması/çıkartılması durumunda ivedilikle GKRY’nin NATO üyeliğine alınacağı, Kıbrıs’ta ve Ege Kıta/Hava Sahanlığı Sorunlarında bütün NATO üyeleri ile karşı karşıya geleceği/getirileceği,

Suriye’nin kuzeyinde ABD ve NATO tarafından desteklenen PKK/PYD unsurlarına yapılması muhtemel kara harekâtında Türkiye’nin ABD merkezli NATO tarafından engellenmeye çalışılacağı,

gibi planlar yapıldığının anlaşıldığı Türkiye karar alıcı mekanizmaları tarafından hatırda tutulmalıdır.

Son Söz Olarak;

Türkiye aleyhine bu kadar planlar kurulurken Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan Şuşa Beyannamesi örneğinde olduğu Türk Devletleri Teşkilatı üyeleri ile birlikte Pakistan ve bağımsızlığı ivedilikle tanınması gereken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de dahil edilerek güncel bir beyanname ile askeri yönden NATO, ekonomik yönden Avrupa Birliği gibi örgütletilmesi büyük önem arz etmektedir.

                        :

İsmail CİNGÖZ; Uluslararası Siyaset Uzmanı – BULTÜRK Ankara Temsilcisi, TDPB Basın Kulübü Kurucu Başkanı. cingozismail01@gmail.com

 

[1] Kıbrıs Genç TV; “Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Güney Kıbrıs’taki Temasları”, 15.06.2022.

https://www.kibrisgenctv.com/guney/filistin-devlet-baskani-mahmud-abbas-in-guney-kibristaki-h100437.html

[2] İsmail CİNGÖZ; “Filistin’den Doğu Türkistan’a Bakış”, Tarihistan, 19.05.2021.

https://www.tarihistan.org/yazarlar/ismail-cingoz/filistin-den-dogu-turkistan-a-bakis/8822/

[3] CNN Türk; “Stoltenberg: Savaşın Yıllarca Sürebileceği Gerçeğine Hazırlanmalıyız”, 19.06.2022.

Harita Kaynak: Süper Haber; Bir ABD Üssü: Yunanistan”, 12.03.2021

https://www.superhaber.tv/bir-abd-ussu-yunanistan-haber-329939

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı/M.A. Araştırmacı Yazar e-posta:cingozismail01@gmail.com 1970 Adana/Feke doğumludur.Babasının görevi nedeniyle ilk, orta ve lise öğrenimini Hatay-Dörtyol’da yapmıştır. 1989-2013 yılları arasında İçişleri Bakanlığı/Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde çeşitli birimlerde, birçok ilde görev yapmış ve kendi isteği ile emekli olmuştur. Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme dalında yapmıştır. Eylül 2013 döneminde Turgut Özal Üniversitesi’nde başlamış olduğu “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Tezli Yüksek Lisans” eğitimini24 Kasım 2015’te “Türkiye Suriye İlişkilerinin Dönüşümü: Arap Baharı ve Hatay Faktörü” konulu tez çalışması ile tamamlamıştır. Özellikle Ortadoğu, Doğu Akdeniz, Kafkaslar, Balkanlar ve Doğu Türkistan başta olmak üzereYurtdışı Türkleri ile Türkiye’nin Dış Politikasıve uluslararası ilişkiler alanlarındaçalışmalar yapmaktadır. Çalışma alanları kapsamında birçok Konferans, Sempozyum,Panel ve Çalıştaylarda bildiri sunumları yapmış, seminerler vermiş, makaleler yayınlamış, yayınlanmış kitap ve dergilerde bölüm yazmıştır. Yazıları; Azerbaycan ve Bulgaristan başta olmak üzere yurt dışında ve yurt içinde çeşitli dergi, gazete ve internet haber sitelerinde yayınlanmaktadır. Bazı eserleri ise;bilimsel çalışmalarda, kitaplarda ve makalelerde kaynak olarak kullanılarakatıflarda bulunulmuştur (Nisan 2022 itibariyle 27 atıf). Ulusal, bölgesel ve yurtdışı TV’lerinde bölgesel ve uluslararası konularda Strateji ve Gündem değerlendirmeleri için yer almıştır. Zaman zaman canlı TV programlarına davet edilerek görüş ve önerilerine başvurulmaktadır. WPE / World PressFederation Basın Kartı sahibidir. Halen; Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) Ankara Temsilcisidir. -Türk Dünyası Parlamenterler Birliği, Basın Kulübü Başkanıdır. -Dünya Avşarlar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesidir, -Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM), -Uluslararası Sanat ve İlim Derneği (USİD), -Batı Trakya Türk Birliği Derneği/Ankara, -Türkiye Emekliler Derneği/Çankaya Şubesi), -Türk Kızılay’ı / Ankara Şubesi başta olmak üzere çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında üyelikleri vardır. Ayrıca; Medya Vatan köşe yazarları ve Ankara temsilcisi olup; sonnoktahaber.com ve hrcmedya.com haber kuruluşlarının Genel Yayın Koordinatörlüklerini yürütmektedir. Yayınlanmış Kitapları -Türkiye Gündem Değerlendirmeleri (Ortadoğu-Doğu Akdeniz-İran), Berikan Yayınevi, 2020, Ankara. -Türkiye Suriye İlişkilerinin Dönüşümü: Arap Baharı ve Hatay Faktörü, Yade Yayınları, 2018,Ankara. Bölüm Yazarak Katkı Sağladığı Bazı Kitaplar -Kıbrıs’ta Çözüm Mücadeleleri Uluslararası Antik Çağ'dan Fethe Kıbrıs'ta Türkler Sempozyumu,Ed. Doç. Dr. Gökçe Yükselen PERLER, Hiper Yayınevi, (ss. 309-322), 2022, İstanbul. -Güvenli Enerji Koridoru Sorunu ve Türkiye, İlk Hedef Akdeniz, Ed. Doç. Dr. Murat Koç, Çağ Üniversitesi, Karahan Yayınları. (ss. 47-82), 2021, Adana. -Mimar Sinan Unutulmaya Yüz Tutan 100 Türk Büyüğü (Türk Dünyasından 80 yazarlı), Hazırlayanlar; Behiye YILMAZ, Hasan HALAKAÇAYIR, Kitap Otağı Yayınevi, C. 3, ss. 193-212, 2019, Ankara -Arap Baharı’nın Suriye’ye Sirayeti ve Suriyeli Sığınmacılar Sorunu Yeni Türkiye, S. 87, Ortadoğu Özel Sayısı C.VI, ss.700-714), 0cak-Haziaran 2016, Ankara -Bulgaristan Türkleri, 1989 Göçü, Geri Dönüşler ve Çözüm Bekleyen Sorunlar Bulgaristan Türklerinin Büyük Göçü Sempozyumu Bildirileri (19-22 Haziran 2014), Ed. Hasine Şen, ss.68-75, Akademi Matbaa, İstanbul. Bölüm Yazarak Katkı Sağladığı Bazı Dergiler -Türkler Anadolu ve Ortadoğu’nun Kadim Milletidir İMBİK, Eylül-Ekim 2021 -Ermenilerin Kafkaslarda Türk ve Müslüman Soykırımları Türk Dünyası Parlamenterler Birliği (TDPB) Parlamenter Bakış Dergisi, S. 7, ss. 268-290, Nisan-Mayıs-Haziran 2020. -Tarih Süzgecinde Kıbrıs Sorunu ve Münhasır Alan Tartışmaları TDPB Parlamenter Bakış Dergisi, S.5, ss. 56-66, Ekim-Kasım-Aralık 2019. -Ermeni Diasporası TDPB Parlamenter Bakış Dergisi, S. 3, ss. 126-133, Nisan-Mayıs-Haziran 2019. -Perslerden Günümüze İran Siyasetİst Dergisi, S.2, ss.40-46, Mart 2018, İstanbul. -Balkanlarda Türk Varlığı ve Türkiye-Bulgaristan İlişkileri TDPB Türk Dünyası ve Türk Dış Politikası Çalıştayı Sonuç Raporları, ss. 74-86, 13.06.2017, Ankara. -Bulgaristan’da Türk Tarihi, Pomaklar ve Yaşanan Göçler Biga’da Pomaklar Dergisi, S. 2, ss. 51-57, Şubat, 2017, Biga/Çanakkale. -Arap Baharı’nın Suriye’ye Sirayeti ve Suriyeli Sığınmacılar Sorunu Yeni Türkiye Dergisi, Ortadoğu Özel Sayısı VI, S. 87, ss.700-714, Ocak-Haziran 2016, Ankara.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.