Dumlupınar Şehitlerine | Cem Ayaz Yazdı

Dumlupınar Şehitlerine | Cem Ayaz Yazdı
Yayınlama: 05.04.2023 19:40
A+
A-
4 NİSAN 1953 …
Astsubay Selami ÖZBEN :
VATAN SAĞ OLSUN !
Üsteğmen Suat :
–Alo Selami.
-Evet Dumlu.
-Selami nasılsınız?
-Efendim hava biraz fenalaştı.
-Moralinizi bozmayın. O hava size daha iki gün yeter. Sen çocukları yatır. Sigara içmeyin.
-Yok efendim hepsi yatıyor. Sigara da içmiyoruz. Işık da yok, karanlıktayız,
-İhtiyaç lambalarını kullanmayın, lazım olacak.
-Kullanmıyoruz, zaten birinin ışığı çok zayıfladı.
Işıkla birlikte umutlar gittikçe zayıflıyordu. Son mesajı veren yine Astsubay Selami oldu. O da artık her şeyin bittiğini anlamıştı. Buna rağmen sesinde en ufak bir titreme bile yoktu. 81 şehidin ölmeden önce düşündüklerini iki kelimeyle dile getirdi:
-Vatan sağ olsun…
Biraz sonra tekrar konuşmak, onlara moral vermek üzere gelen Üsteğmen Suat seslenişlerine bir cevap alamadı. Aşağıdan iniltiler, bazı gürültüler geliyordu. Daha sonra şamandıra telinin kopması sonucu bu sesler de işitilmez oldu.
7 Nisan 1953 saat 02.15’i gösterirken bütün umutlar artık tükenmişti. Amansız doğa koşulları kurtarma çalışmalarını engellemiş, Dumlupınar 81 denizciye mezar olmuştu.
Kurtarma çalışmalarını, yayınladığı tebliğlerle halka duyuran Milli Savunma Bakanlığı yedinci tebliğinde denizaltıda bulunan 22 kişinin yaşamından artık umut kesildiğini açıklıyordu. Denizaltıdan sadece çarpışma anında köprü üstünde bulunan;
Yüzbaşı Sabri Çelebioğlu
Üsteğmen Kemal Ünver
Üsteğmen Haşan Yumuk
Astsubay Başçavuş Hüseyin İnkaya Astsubay Başçavuş Hüseyin Akış kurtulmuş;
İçlerinde Komodor Kurmay Albay Hakkı Burak’ın da bulunduğu 7 subay, 35 astsubay, 39 er şehit olmuştu.
81 denizcimizin ölümü ile sonuçlanan feci kazadan sonra Naboland gemisine haciz konuldu. Kazada hatalı görülen iki kaptan da yargılandı. Yapılan duruşmaları sonucu İsveç gemisi kaptanı Lorentzon 6 ay hapis 500 lira ağır para cezasına, Dumlupınar Komutanı Yüzbaşı Sabri Çelebioğlu 1 yıl, 8 ay ağır hapis ve 800 lira para cezasına çarptırıldı.
Albay Hakkı’lar, Teğmen Bülent’ler, Astsubay Selami’ler ve Bahriyeli Mehmet’ler yıllardır Çanakkale Boğazı’nın derinlerinde ebedi uykusunu uyuyor. Ama Dunlupınar Denizaltısı’nın hazin hikayesi  ve 81 kahraman, Türk ulusunun gönlünde sonsuza dek yaşayacak…
TCG DUMLUPINAR
Ruhları mavi vatanda ışığımız olsun…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.