Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili İbrahim Güllü’den Medya Siyaset TV Ekranlarında Çarpıcı Açıklamalar!

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili İbrahim Güllü’den Medya Siyaset TV Ekranlarında Çarpıcı Açıklamalar!
Yayınlama: 09.02.2024 21:55
A+
A-

Medya Siyaset yayın grubu genel yayın koordinatörü Hatice Topçu’nun “Düşünce Ekseni” programında bu haftaki konuğu Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Avukat İbrahim Güllü oldu.

İbrahim Güllü,Hatice Topçu’nun

    • Kira sorunları
    • Kredi Kartı kullanımı ile ilgili sorunlar,
    • Özel Okul fiyatları
    • Anaokulu ücretleri ve Avrupa ile ülkemiz arasındaki farkları ile ilgili sorduğu sorulara dikkat çeken yanıtlar verdi

Avukat Güllü, özellikle özel okul velilerinin de tüketici olduklarının altını çizerek, özel okullara çocuklarını gönderen velilerden öğrenim ücreti haricinde hizmetadıyla; servis, okul kıyafeti, yemek, kırtasiye, etüt ve benzeri isimlerle yüksek ücretler dayatıldığını belirtti. Velilerin dayatılan bu ücretler karşısında okulların e-mail adreslerine itiraz etmelerini ve böylelikle dışardan çok daha ucuza sağlayabilecekleri hizmetler için ödedikleri fahiş yüksek ücretleri geriye alma haklarının olduğunu belirtti.

Kiralar konusunda Türkiye’de nüfusun %43’unun kendi konutunun olmadığı ve kiraların asgari ücret düzeylerinde olmasının yurttaşın yaşamını çekilmez hale getirdiğini belirten Güllü, “Aileler ya anne babalarının evine ya da köylerine dönmek durumuyla karşı karşıya” dedi.

Avukat Güllü: “Eğer bir ülkede tüketici sadece fiyata bakarak alışveriş yapıyorsa bu çok acıklı bir durumdur.”diyerek: Bu durumun sağlıklı yaşam, kaliteli yaşam gibi ölçütleri geride bıraktığını söyledi.

Kredi kartı kullanımı konusunda Tüketicinin borç kıskacında olduğunu dolayısıyla bu konunun önemli bir mücadele alanı olduğunu sözlerine ekledi.

Yüksek enflasyonun olumsuz etkilerinin seçimler sonrası ağırlaşacağını belirten Güllü, “örneğin doların baskılandığını hepimiz biliyoruz.”dedi.

Tüketicilerin haklarını bilmelerinin fırsatçılara fırsat yaratmamak bakımından çok önemli olduğunu ve bu konuda bilinçli tüketicinin sorunlarını çözebileceğinin de altını çizdi.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi